Ето каква е тайната за пълноценен сън през нощта

0
1366

Какво ли не направим за повече сън, но най-новите изследвания  предполагат нещо доста неочаквано.  Проучване установява, че хората, които прекарват уикенд на къмпинг в Скалистите планини в Колорадо заспиват около два часа и половина по-рано, отколкото обикновено вкъщи  , достигайки близо десет часа сън на нощ.

Причините за това са доста прости и това е нещо, което сме чували много пъти: технологията. Животът в съвременния свят означава постоянна експозиция не само на изкуствена светлина, но и на влиянието на нашите телефони. Когато петима колеги на възраст 21-39 отиват на шестдневно къмпинг пътуване, те оставят всичките си електрически джаджи в града. По този начин, дните им са продиктувани от слънчевата светлина (или липсата на такава) и  огъня. Оказва се, това напълно фиксира  техните вътрешни часовници.

„Модерната среда  е променила много нагласата на нашите вътрешни часовници, но също така и времето, през което спим отнесено към нашия часовник „, Кенет Райт, водещ на проучването и директор на лаборатория  по хронобиология и сън в Университета на Колорадо в Боулдър , казва за „The Guardian”. “  Уикенд пътуване на къмпинг може да възстанови часовника ни бързо.“

Има и други ползи от къмпингуването. Наблюдатели установили, че лагеруващите са били по-активни по време на дните и изложени на нива на осветеност тринадесет пъти по-високи, отколкото са били у дома. Плюс  това, предимствата на този нов сънен цикъл  продължава и като се приберат ,  телата им продължават да се подготвят за сън два часа и половина по-рано от обикновено.

Райт повтаря проучването и през лятото, с няколко поправки и получава подобни резултати.

Но ако не сте човек, който обича къмпинга, не е нужно да се насилвате, за да получите допълнително дрямка.

„Знаем, че не е нужно да ходите на къмпинг, за да постигнете такива резултати“, казва Райт. „Ако нашата цел е хората да спят в разумно време, така че да не заспят по време на работа и училище, има неща, които можем да направим в ежедневието си. Ние ще препоръчаме повече естествена слънчева светлина и започване на деня с разходка навън. Друг вариант е навлизането на повече светлина в закрити помещения и ако можете да седите до прозореца. По-важното, обаче, е да се намалява изкуственото осветление през нощта. „

Е, в България не правим много подобни изследвания, но пък имаме доста планини и места за къмпингуване, така че не е нужно да ходим чак до Колорадо , за да възстановим биологичните си часовници. Парковете и Витоша също са доста близо за живеещите в столицата любители на покрива над главата и удобството.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук