История на една от най-великите инвестиции на всички времена

0
1330
В днешно време Netflix е водещата услуга за онлайн видео стрийминг, с милиони потребители по целия свят. Вчера американската компания обяви резултатите си за четвъртото тримесечие, като се похвали, че е привлякла рекорден брой абонати за периода – 7.05 милиона – а цената на акциите й скочи с близо 8%, до над 143 долара за брой след края на редовната сесия на Nasdaq, пише profit.bg.

Преди няколко години обаче нещата не бяха толкова розови за компанията, която изглеждаше изправена на ръба на фалита, припомня CNBC в свой материал. През септември 2011 г. изпълнителния директор на Netflix Рийд Хастингс решава да отдели стрийминг бизнеса на компанията от звеното за наем на DVD-та, за което е решено да се преименува на Qwikster.

Реакцията от страна както на инвеститорите, така и на потребителите, е толкова негативна, че Хастингс е принуден да се откаже от плана. Пораженията обаче са нанесени. Цената на акциите на компанията пада така главоломно – с цели 50% през следващите два месеца – че през ноември T. Rowe Price и Technology Crossover Ventures се притичат на помощ с извънредна финансова инжекция от 400 милиона долара.

Дори и след инвестицията анализаторите на Canaccord Genuity запазват своите препоръки за продажба, пишейки по онова време, че Netflix продължава да бъде изправен пред „многобройни предизвикаталства, включително отлив на абонати, растящи разходи за съдържание и засилена конкуренция“.

Гледайки от позицията на времето обаче, изглежда, че това е един от най-великите инвестиционни залози на всички времена, пише CNBC.

Инвестицията от 200 млн. долара на T. Rowe Price е в акции. Инвестиционната компания от Балтимор придобива 2.86 млн. акции на цена от 70 долара за брой. От тогава Netflix на два пъти осъществи разделяне на акции. Смятано по днешните цени, T. Rowe е закупила еквивалента на 40 млн. акции на цена от 5 долара за брой.

От 2011 година до сега акциите на Netflix са регистрирали ръст от почти 2900%. За сравнение, ръстът на S&P 500 за същия период е 90%.

Макар и все още да оперира с нисък марж на печалбата, Netflix привлича нови потребители с голяма скорост, а навлизането на платформата на много международни пазари, между които и България, отвори нови възможности за бъдещ растеж.

T. Rowe улови голяма част от петгодишния подем на Netflix, макар че през последните години намали драстично своята позиция във видео доставчика. По данни на FactSet в средата на 2013 г. T. Rowe е притежавала 44.6 млн. акции в Netflix и едва 13.1 млн. акции в началото на миналата година. В края на 2016 г. делът на инвестиционната компания нарастна до близо 20 млн. акции.

Що се отнася до инвестицията на TCV – също в размер на 200 млн. – тя е била под формата на конвертируеми облигации, пише CNBC. Оттогава тези ценни книжа са се превърнали в акции и към края на 2015 г. инвестиционната компания от Силициевата долина разполагаше с 5.52 млн. акции на Netflix.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук