Здравният министър осъден да плати 300 лева заради дискриминация на пациенти

0
1012

Здравното министерство осъдено да плати сумата от 300 лева заради това, че дискриминира пациентите с тумори на хипофизната жлеза. Върховният административен съд изцяло е приел становище на Комисията за защита от дискриминация, според което здравното ведомство лишава въпросните болни от висококачествено лечение.

Министърът се задължава да заплати сумата на организацията, която представлява тези болни. С въпросните средства пациентите ще закупят уред, наречен веноскоп, необходим за нуждите им, съобщиха за Дарик от Асоциация „Хипофиза“.

През 2014 година Комисията за защита от дискриминация се произнесе с решение, че здравното министерство и здравната каса системно не отчитат недофинансирането на клиничните пътеки, по които се лекуват пациентите с тумор на хипофизата, не отчитат и лошите условия на труд в тази сфера, както и повишаващата се заболеваемост на хипофизната жлеза, с което дискриминират пациентите с това заболяване.

Здравното министерство тогава обжалва решението на комисията в съда. Преди дни обаче съдът се е произнесъл, че министърът на здравеопазването дискриминира хората с болна хипофиза, като решението на съда не подлежи на обжалване, информира Дарик Ваня Добрева, председател на Асоциация „Хипофиза“.

„Четири години се съдихме и вече имаме осъдително решение без право на обжалване. Триста лева ще ни плати Министерството на здравеопазването. Със сумата ще купим веноскоп – устройство, с което да се намират вените“, каза Добрева.

Тя припомни, че част от мотивите на съда вече са изпълнени от здравния министър, тъй като от повече от година в три болници в страната се извършва модерният метод на лечение, наречен радиохирургия.

„От година и половина се практикува в „Токуда,“ от една година – в „Св. Иван Рилски“ и в „Сити Клиник“. Ще се радваме да се популяризира решението на съда, тъй като в момента имаме проблем, че в „Св. Иван Рилски“ пациентите не се насочват за радиохирургия, а се оперират конвенционално, тъй като шефът на отделението е неврохирург и всъщност той не ги насочва. Това, което в момента бихме искали, е да имаме своето място в гайдлайн за лечение, но това все още не се случва. И освен това не е редно пациентите да се диагностицират и да отиват там по собствено желание, но не е много популярно, че това се работи само на три места, при това – доста успешно“, допълни Ваня Добрева.

У нас с тумори на хипофизата са около 3500 души. 700 от тях имат нужда от високоспециализирано лъчелечение и радиохирургия./дарик

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук