БДЖ: За реформата в железниците са нужни инвестиции от 210 млн. лв.

0
1182

Това, което ние чакаме като ръководство на БДЖ, е да се случи концесията на летище „София“, за да може да бъде завършена цялата схема на реформата в железницата. Това заяви днес Владимир Владимиров, изпълнителен директор на БДЖ, на пресконференция, в която участва цялото ръководство на железницата.

Владимиров подчерта, че концесията на летище „София“ е ключов елемент от стратегията на настоящето правителство за спасяването на БДЖ.

Цялата логика на всичко, направено в БДЖ с бизнес плановете от 2010-2015 г., е свързано с тази концесия, която е трябвало да бъде отворена в началото на декември 2016 г.

През 2017 г. този въпрос трябва да бъде решен, каза Владимиров.

Лошо за БДЖ, според него е, че концесията се бави, тъй като това води до покачване на цената на реформата в железницата. Владимиров припомни, че 631 млн.лв. са били задълженията на железницата в началото на 2010 г. Към днешна дата дълговете са намалени като към банки те са 250 млн.лв. От тях обаче 150 млн.лв. са много тежки задължения по Втория облигационен заем, по който текат лихви от 8 процента. Железницата е осъдена на всички възможни инстанции, обясни изпълнителният директор.

Според него, ако концесията не се случи, трябва да има резервен вариант на ниво държава. Това може да стане като се вземат пари от друга сфера, като се ползват излишъци, или през бюджетния дефицит, но на всяка цена трябва да се търси механизъм за решаването проблема, посочи Владимиров. „Тези 600 млн.лв. от концесията, които са предвидени, са жизненоважни за компанията“, подчерта той.

По думите му реформите в БДЖ все пак са подобрили ситуацията, но за да се повиши качеството на услугата, е необходимо окончателно погасяване на задълженията, осигуряване на инвестиции от 210 млн.лв. за закупуване на 15 нови мотрисни влака с еднократен трансфер от държавата и капиталови трансфери от 35 млн.лв. за шест години, за да се осигурят допълнителни 210 млн.лв. за още 15 нови мотрисни влака.

Тези мерки са част от плана на БДЖ за 2015 – 2022 г., както и от бизнес плановете за 2017 г. на отделните дружества в компанията.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук