28 декември е Международен ден на целувката.
Учени са установили, че през целия си осъзнат живот човек се целува средно 14 дни.
Световният рекорд по продължително целуване без прекъсване е 30 часа.
Според учените през целия си осъзнат живот човек се целува в продължение средно на 14 дни. Въпреки споровете преобладава мнението, че целувката, общо взето, е полезна. Учените са доказали, че докосването с устни е цял букет от сложни химически реакции.
Продължителната страстна целувка увеличава пулса над 100 и повече удара в минута. Тя повишава нивото на хормоните в кръвта на човека дотолкова, че може да удължи живота му с една минута. По време на страстна едноминутна целувка пък се губят около 6,4 калории.
Продължителната целувка по-добре от дъвката, например, нормализира киселинността в устата, което значи, че целуване след ядене намалява риска от кариес. Тя успокоява нервната система и предотвратява стреса. Хората, които обичат да се целуват, като правило са оптимисти и постигат значими лични и професионални успехи. Оказва се обаче, че целувката си има и отрицателни страни.
Чрез нея се предават херпес, хепатит А и В и други заразни болести. Колкото до стотиците различни бактерии – за радост 95 процента от тях не са опасни. Различни са целувките в разните краища на света. И до днес няма обяснение защо хората са започнали да се целуват.
Твърди се, че в началото това е било знак на доверие. В съвременната цивилизация целувката е най-честият израз на обич и привързаност. Между близки хора целувките се разменят обичайно по бузите. Когато изразява романтично привличане или сексуално желание, целувката се осъществява между устните на двама души или между устните на единия и част от тялото на другия.