Публикациите не отразяват реалните ползи, които Великобритания има от организацията, отсече генералният й директор
Ирина Бокова намира доклада за грешен и призова институцията да преразгледа констатациите си. Според нея наложителен е професионален анализ, който обективно да отчете предприетите от ЮНЕСКО усилия по ключовите проблеми, разгледани в доклада.
„Този доклад се основава на погрешна методология, която не разбира и пренебрегва ролята на ЮНЕСКО като специализирана агенция на ООН. Тази оценка представя погрешно и подценява нейните постижения (на ЮНЕСКО – ред)”, посочва Ирина Бокова.
Тя изрази загриженост, че обратната връзка предоставена от ЮНЕСКО, не е била взета под внимание при изготвянето на доклада. Според нея в предстоящия всеобхватен отговор на ЮНЕСКО тази загриженост ще бъде разяснена.
„Разочароващо е, че докладът не отразява реалните ползи, които Великобритания има от ЮНЕСКО, а те според Националната комисия на Обединеното кралство (за ЮНЕСКО) носят 100 милиона паунда допълнителни приходи“, посочва Ирина Бокова. Това е 7 пъти повече от британския дял в организацията и с 10 млн. паунда повече от ползите през 2013 година.
„Искрено се надявам, че този доклад не е сигнал за отдръпване от многостранно участие в рамките на ЮНЕСКО. Ние се нуждаем от Великобритания, за да изпълнява ЮНЕСКО ролята си на двигател за международно сътрудничество и мир, на защитник на свободата на изразяване и на ключов участник от многостранния ангажимент в областта на образованието, културата и науките“, изтъква още Ирина Бокова.
В своето заявление Ирина Бокова припомня също какви проблеми трябва да решава организацията в условията на ограничени с една трета финанси. Тя също уверява, че ЮНЕСКО продължава да се реформира , за да бъде максимално резултатна.
В същото време генералния директор припомня, че организацията е била обект на проверка от редица донори като ЕС, Швеция, Холандия, Норвегия, както и на съвместна инспекция от ООН. И от всички е получила положителни оценки.
БЛИЦ