Ако пациент откаже да се идентифицира с пръста си при постъпване в болница, той ще трябва да заплати за алтернативен метод на регистрация. Какъв ще бъде той, ще реши Здравната каса, след като се събере достатъчен брой лица, които не желаят да се идентифицират посредством своите пръсти.
Към момента тези пациенти са около стотина, заяви здравният министър Петър Москов, след като взе участие в откриването на обновена Клиника по нефрология в столичната Военномедицинска академия.
От днес новата идентификационна система става задължителна за постъпване и изписване от всяко лечебно заведение, което има договор с касата.
Ако при влизане в болница откажем да се идентифицираме посредством пръста си, касата ще организира проверка и неин екип ще бъде в лечебното заведение до един час, информира Петър Москов.
„Ако вие днес отивате в болница и имате причина, поради която не искате да се идентифицирате по предложения безплатен начин от касата, екип на касата – в рамките на час, ще дойде, ще удостовери вашето присъствие и вашето лечение ще бъде проведено. Касата ще дойде на индивидуална проверка, за да види, че вие сте там и съответно ще ви бъде даден алтернативна възможност. Каква ще е тя? В момента сме в процес на набиране на количество пациенти, които евентуално биха искали различен вид идентификация. Ако трябва да направим различна идентификация за 100 човека, които до този момент са отказали, това ще струва определени пари“, добави Москов.
Тези пари обаче ще бъдат за сметка на пациента, категоричен бе министърът, като по думите му безплатната за болния идентификация с пръсти е едно оръжие в ръцете на пациента.
Към момента пациентите, регистрирани в новата система, са над 300 000 души. От здравната каса призовават, ако при пребиваването си в болница пациенти се натъкнат на нередности, незабавно да сигнализират в районните каси или на безплатния горещ телефон 0800 14 800./дарик