Българските гимназисти са първенци по употреба на анаболи в Европа. Това показва проучване от 2015 г., цитирано от наш ежедневник, което обхваща 96 000 ученици между 15-16 г. в 35 страни на Стария континент. У нас 10% от момчетата и 2% от момичетата употребяват субстанциите, докато средният процент за останалите страни е един.
Според Антония Банчева, старши експерт в Националния фокусен център по наркотици и наркомании, тепърва предстои анализ на причините за тази опасна тенденция, както и за влечението към хазарт, което за първи път е влязло в обхвата на ежегодните изследвания.
Резултатите сочат, че учениците предпочитат онлайн залозите. У нас 30% от момчетата и 7% от момичетата играят хазарт поне веднъж годишно. По този показател сме шести, а първа е Гърция.
България обаче е сред малкото евродържави, в които през последните 16 г. има двоен ръст на употребяващите дрога деца.От 14% през 1999 г. те са се увеличили до 30%, или близо 22 000 през 2015 г.
Навсякъде в Европа най-предпочитан от гимназистите е канабисът, който според децата се намирал доста лесно.
8% са опитвали дизайнерски дроги и опасния друсан чай – смес от билки и синтетика, заместващ традиционните наркотици.
„Процентът е двойно по-висок от средния за Европа. Често самите деца не знаят какво пушат, защото непрекъснато се появяват нови психоактивни вещества, повечето от които са силно токсични“, поясни Банчева.
За 15 г. употребата на алкохол сред подрастващите у нас се е запазила – 59% пият поне веднъж месечно, 46% са изгълтали по 5 питиета наведнъж. Надминават ги само връстниците им от Австрия и Дания, показва проучването на Европейския училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици. /Пик