Български фолклор грабна сърцата на столичани

0
1438

България гостува на столицата в “Дни на българския фолклор в София”. Така столичани се докоснаха до красотата на българския автентичен колорит от седемте основни фолклорни области: Тракийска, Странджанска, Родопска, Пиринска, Шопска, Северняшка и Добруджанска. Концертната програма продължи 5 дни, като всяка вечер се представяше част от най-добрите ансамбли в България.

Още в ранни зори стотици софиянци и много столичани, зажаднели за българщина, се стекоха в Южния парк. Хиляди знамена, част от големия Роженски трибагреник, бяха раздадени по случай Деня на независимостта. Проектът бе дело на младия архитект Пламен Пламенов Мирянов и се осъществи с подкрепата на строителната компания “Артекс Инженеринг“.


Митко Минев, дърворезбар: “Дойдох, защото искам да покажа на българите, че занаятите все още са живи и се практикуват”.

Събитието бе открито под надслов “Нашият дом е България!” и в продължение на 4 дни жителите на София се потопиха в невероятната атмосфера на автентичния фолклор от Тракийска, Странджанска, Родопска, Пиринска, Шопска, Северняшка и Добруджанска фолклорна област. През деня оркестри и певчески състави от цялата страна се редуваха на голямата сцена.

Веднага след като любители и професионалисти премериха сили в надиграването, стана ясно, че мераклиите за хорото са много. Това даде началото на открит урок по народни танци под вещото ръководство на Асен Павлов и ансамбъл “Чинари”. В първия ден на голямата сцена в Южния парк беше представено и ревю на автентични народни носии, а за доброто настроение допринесоха Фолклорен ансамбъл “Пирин”, Володя Стоянов, Стойка Германова, Фолклорен ансамбъл “Родопа”, Нели Андреева и Димитър Керемедчиев.


Сръчни малчугани изработваха глинени съдове.

Шопската и тракийската фолклорна вечер бяха достойно представени от професионалния фолклорен ансамбъл “Граовска младост”, Ива и Ева Валентинови, Димитър Лукарски, Фолклорен ансамбъл “Тракия”, Ваня Вълкова и Тодор Кожухаров.

Освен сцената на фестивала на огромен интерес се радваха и детските работилници. От сутрин до вечер малки и големи неуморно се хващаха на хоро след хоро. А в ателиетата в Южния парк децата правиха свои модели на народни костюми и кукерски маски. Сръчни малчугани изработваха глинени съдове, а любознателни хлапета се запознаха с буквите от глаголицата.

И докато едни танцуваха, а други твориха, от другата страна на поляната на успех се радваше дърворезбарят Митко Минев от Казанлък. Малки и големи бяха запленени от демонстрацията му как се изработват предмети за бита и сувенири.

Освен храна за душата фестивалът предложи и безброй традиционни за българина вкуснотии. Сръчни майсторки завъртяха добруджански баници. Със смолянски боб, лютеница, приготвена по тайна домашна рецепта, и пататник нагостиха стотици гости на фестивала родопските кулинарки.

Не липсваха уханни скари и чевермета, домашни наденици и майсторски рецепти от всички краища на родината, обилно дегустирани с руйно вино и пиво.

Текст и снимки Паулина БОЯНОВА,блиц

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук