Доц. Татяна Буруджиева с ексклузивен коментар за кандидатурата на Цачева и идват ли предсрочни парламентарни избори

0
1441

Доц. Татяна Буруджиева е социолог, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, бивш депутат от „Коалиция за България“ и дългогодишен анализатор на политическите процеси в България. Ексклузивно пред ПИК тя коментира кандидата за президент на ГЕРБ Цецка Цачева, изказването на премиера за предсрочни избори и какви шансове имат останалите кандидати за „Дондуков“ 2, след като вече всички са ясни.

Интервю на Ива Николова

– Доц. Буруджиева, правилен ход ли направи премиерът Бойко Борисов, като издигна Цецка Цачева за кандидат-президент?

– Сигурно е бил правилен с оглед на това, което иска да получи след президентските избори. Трябва да си зададем въпроса какво всъщност иска да постигне ГЕРБ с тази кандидатура. За мен има два по-логични варианта от всички останали. Единият е, че тази кандидатура дава възможност на правителството и на Бойко Борисов да прехвърли тежките проблеми, които предстоят пред България, особено с бежанците, решенията, които ще ни налага ЕС за тях, най-вероятно ще се налага строеж на нови бежански лагери с парите, които ни отпускат и с които много се похвали правителството, че ще ги изиска и всичко това може да бъде натоварено на главата на Цецка Цачева, ако тя бъде избрана за президент. Президентът да стане лице на робското поведение, на фона на което правителството все пак ще може да се опази от негативи, да се направи на по-патриот, да се опита да реши проблем с предварително дадено съгласие без съгласуване и изобщо да се направят неща, за които не всеки президент ще приеме тази роля.

– Чисто като правомощия обаче има ли президентът такива възможности?

– Ние видяхме, че г-н Плевнелиев се изказваше за външната ни политика, без да има такива правомощия. На практика той изразяваше външната политика на България, макар че президентът трябва само да я представлява, а правителството да я формира.

Докато г-н Плевнелиев беше президент, не чухме нито веднъж българският външен министър да формира българската позиция, а пък президентът да бъде неин адвокат, да я разширява, да създава лоби, да я пропагандира и т.н. Беше обратното.

Но това, че той няма точно такива функции, не би могло да забрани на президента да го прави, да се изказва и да представя политика, която изобщо не е съгласувана с правителството. Аз съм сигурна, че тя ще бъде съгласувана с правителството в лицето на г-жа Цачева, но българите могат да бъдат убедени, че не е така.

Това е единият вариант. Вторият вариант е с това непрекъснато плашене, че ако г-жа Цачева не победи на първи тур, се отива на предсрочни избори. Като социолог твърдя, че няма никаква електорална възможност поне в този момент, към днешна дата, когато се изказват тези заплахи, г-жа Цачева да победи от първи тур. Дори когато не се знаеше кой ще е кандидат на ГЕРБ и кампанията на ГЕРБ се водеше от Борисов и Цветанов, това не беше възможно. С госпожа Цачева става все по-трудно възможно.

– Тогава защо се правят такива заявки?

– За да се плашим, че ще подаваме оставка и ще правим предсрочни парламентарни избори, ако от първи тур не се победи, вероятно показва, че ГЕРБ желаят да не се победи от първи тур. Т.е. предсрочните избори, пак с оглед на всички вече споменати проблеми, са желани избори. Ефектът е нещо от типа на СИРИЗА в Гърция – когато предстоят някакви много тежки и кошмарни неща в една държава, е естествено да се предизвикат избори от управляващата партия, която все още може да ги спечели, та да не могат после хората да обвиняват тази партия. Защото тогава изборите ще преминават под егидата на това, което ще се случва на България. И на България  ще е нужно друг тип съгласие и друг тип усилие. С това правителство, с това мнозинство, т.е.  липса на мнозинство, то трудно ще се постигне.

Така че има логика от предсрочни избори. И тогава парламентът ще изглежда много по-монолитен, особено РБ ще престане да къса нерви, патриотите ще се засилят най-вероятно покрай събитията, които ще предизвикат предсрочните избори, а левицата ще бъде поставена пред много тежък избор, защото или ще трябва да приеме апела за национално спасение и окончателно да се унищожи като партия, или няма да го приеме и пак ще изпадне в една много тежка ситуация да загробва България, защото Борисов няма да подмине това и публично ще го твърди.

Това са сценариите с г-жа Цачева, защото иначе това не е нито най-силният, нито най-добрият, нито най-възможният успешен кандидат на ГЕРБ от всичко, което видяхме. Дори и с всички приказки колко драматично би било да се правят предсрочни избори. Може би София би било така, защото тя е със собствен бюджет. Но в Бургас какъв е точно проблемът с предсрочните избори не мога точно да си представя.

– Може би Борисов имаше в предвид това, че не ако не победи, а ако няма по-висок резултат и ГЕРБ не са първи.

– Няма смисъл въобще да ни плаши. Той много добре знае, че също така е реалистично ГЕРБ да има най-висок резултат, защо трябва да ни плаши. Когато казваш нещо, очевидно, единствено човек, може да си зададе въпроса, защо казваш нещо вече очевидно, което всички знаем.

– Можем ли да решим, че мачът на президентските избори вече е свирен, че останалите нямат шанс и Цачева е президент?

– За мен в момента, в който се появи кандидатурата на г-жа Цачева, предизвикателството пред кандидата на БСП е да се постигне изключително близък резултат с този на ГЕРБ и според мен е силно възможно резултатът между двамата да е почти равен. Заради това става много интересно какво ще се получи като кампании на няколко кандидата, които се опитват да претендират за това второ място. Един път е кандидатът на БСП, втори път е разбира се, какво ще се случи в спора между Каракачанов и Дончева, докъде ще стигнат техните резултати. Г-жа Цачева отвори интерес към другите кандидати.

– В този смисъл Калфин изключвате ли го от тази схема, няма ли шансове за второ място?

– Калфин го изключваме, защото е единственият участник, който реално се е състезавал вече на президентски избори. Преди пет години, преди да се появи неговото вице, показа резултати, които са доста ниски, като имаше подкрепата на БСП. Сега без тази подкрепа, с АБВ зад него и останалите партии е много трудно да се прогнозира колко реално той би могъл да получи. След като с подкрепа на БСП той не беше стигнал 10 процента преди да влезе Данаилов, Калфин е трудно да го разглеждам като сериозен кандидат в този момент. Защото зад другите двама, Каракачанов и Дончева, стоят едни по-сериозни партийни формирования, за които можем да кажем със сигурност колко гласа могат да дадат.

Само двете партии „Движение 21“ и НДСВ доближават процента, който беше достигнал г-н Калфин преди години.

– Дончева има висок личен рейтинг, но има усещането, че подкрепата й за партията не е голяма?

– Така е, но тя е от партиите които има откъде да получат финансиране, а това създава една стабилност на организациите да се развиват. Така, че участието в политическите процеси в последните години при „Движение 21“ са във възходяща тенденция. Ако беше обратното както сочат социологическите данни за АБВ, тогава ситуацията щеше да е различна. С НДСВ са стабилни и се знае колко гласове имат. Дончева се е настанила на един терен, където няма други играчи.

– В този ред на мисли ДПС изпадна ли от центъра?

– ДПС не мога да кажа дали са изпаднали, защото при тях никога, когато имат кандидати извън партията, не могат да покажат пълния си резултат и за това не може да говорим сериозно какво ще се случи при тях.

– След като се говори за предсрочни избори те не би трябвало да подкрепят ГЕРБ?

– Не би трябвало. ДПС дори биха спомогнали да се реализира заканата на Борисов, ако са коректни за предсрочните избори.

– Ако ви разбирам правилно, тази кампания трябва да мине и да се готвим за предсрочни избори? Чисто времево те не се правят и зимно време, за какви срокове става дума?

– Според мен става дума за пролетта. Защото процесите с бежанците ще се развиват през това време, а те са определящи за аргументацията за това как и изобщо ще се влезе ли в предсрочни избори. За съжаление, въпреки че у нас има много нерешени и доста кризисни сектори, нещата ще се определят от по-различни фактори за това дали да има избори или не. В момента се случват две интересни неща. Едното е, че за първи път кампаниите за президент са толкова важни. Кампаниите и грешките в тях ще се отразят злокобно, тъй като и президентските избори са ситуативни, отколкото политически и партийни. Второ, ще бъде много интересно да наблюдаваме как се развива системата за сигурността и бежанците, защото тя ще е определяща за вътрешно политическия живот в България в следващите няколко месеца./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук