Лидерите на държавите членки на ООН гласуваха днес обща декларация за бежанците в рамките на срещата на върха по широкомащабните мигрантски и бежански потоци.
В изказване пред форума българският президент Росен Плевнелиев подчерта огромното значение на приетия с консенсус текст в декларацията за пълно прилагане на съществуващото между ЕС и Турция споразумение за реадмисия.
Този исторически документ за бежанците, който от днес ще носи името Декларацията от Ню Йорк бе одобрен и гласуван от държавните и правителствени ръководители на всички държави членки на ООН в това число от турския президент Ердоган.
Българските дипломати в организацията подчертаха важната роля на държавата при записването в документа на текста за пълно прилагане на съществуващото споразумение ЕС -Турция за реадмисия на бежанците. От най-високата световна трибуна президентът Росен Плевнелиев подчерта огромната важност на днешната среща в търсенето на глобално решение и споделена отговорност по мигрантската криза.
Росен Плевнелиев, президент: Българската държава приветства силната препратка в декларацията от Ню Йорк за пълното прилагане на съществуващите споразумения за реадмисия. Приетите днес текстове подчертават нашата обща цел за засилено сътрудничество и координация в рамките на системата на ООН. България стриктно спазва международните хуманитарни закони и човешките права. Нашият капацитет да предоставяме защита в тази посока, особено за най-засегнатите групи мигранти като жени, деца и хора с увреждания, се е увеличил значително.
Президентът отново подчерта, че проблемът с мигрантската криза не може да бъде разрешен преди да се вникне дълбоко в причините за неговото възникване, свързани с конфликтите в Близкия изток и Африка. Организацията на обединените нации и Европейският съюз имат отговорността да покажат правилния път за овладяване на тези конфликти, заяви още Плевнелиев.
Генералният директор на ЮНЕСКО и официален български кандидат за поста генерален секретар на ООН Ирина Бокова пък подчерта, че най-голямата световна организация трябва да бъде адекватна и да отговаря на очакванията на хората. Те, по думите й, желаят ООН да бъде онази голяма платформа за преговори и дипломация за намиране на решения.
Особено в толкова опасна ситуация като тази с бежанците, бягащи от военни конфликти. Голяма част от тях са деца. Изправени сме пред риска да изгубим това поколение и то да се обърне към тероризма, заяви Бокова и добави, че образованието е тази мощен фактор, с помощта на който големите маси мигранти, които са се насочили към Европа, могат да останат по родните си места и да намерят перспектива./БНТ