Говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова, уточни, че всеки един гласоподавател има право да участва в двата избора и да получи бюлетина както за избора, така и за референдума.
„Избирателите обаче следва да знаят, че гласуването е задължително съгласно измененията в Изборния кодекс, а правото за гласуване в референдума е право и ако има някаква неяснота по тези процеси, СИК трябва да окаже съдействие, така че да няма заблудени и подведени гласоподаватели“, коментира Нейкова.
Това означава, че за да гласуваме на народното допитване, инициирано от Слави Трифонов и екипа му, трябва изрично да поискаме бюлетина за референдума. По същия начин процедурата протече и на референдума за електронно гласуване през 2015г. Тогава в ЦИК постъпиха оплаквания, че на гласоподавателите се дава бюлетина за местните избори, но че за референдума се дава единствено, ако изрично я поискат.
Все още няма отказана регистрация от ЦИК, уточни Нейкова. До 26 септември е срокът за регистрация на инициативните комитети, а до 21 септември – за партии и коалиции. Кандидатските листи мигат да бъдат регистрирани от 19 септември до 4 октомври в ЦИК, информира Нейкова.
Тези, които искат да гласуват за референдума, ще бъдат информирани предварително. Този вид гласуване не е задължителен, както изборите за президент. В новите образци на бюлетината в тези избори за президент и вицепрезидент има и възможност да се отбележи, че не се подкрепя никого от кандидатите, припомниха от ЦИК.
Те съобщиха също, че при неявяване на задължителното гласуване за президент човек може да занесе бележка пред общината. След първи пропуск за упражняване на вота няма санкция, но след втори се изважда от избирателните списъци и ако иска да гласува след това, трябва да се регистрира. Става дума за негласуване на два поредни избори от един тип – за премиер или президент, например./кмета