Купчина стари бележници върху щанд с учебници откриха от КЗП

0
1174

Купчина стари бележници върху щанд с учебници – на това се натъкнаха днес инспекторите от Комисията за защита на потребителите при поредната си проверка в навечерието на първия учебен ден. Търговците обаче твърдят, че не ги продават. И въпреки, че звучи абсурдно, повод за глоба няма, защото инспекторите не хванаха търговците докато извършват продажба.

Площад Славейков – 9 сутринта. Търговците на учебници все още изваждат стоката си от кашоните. Инспекторите на Комисията за защита на потребителите обаче вече са от щанд на щанд.

Димитър Маргаритов – председател на Комисията за защита на потребителите: За нас беше важно да се уверим, че тези документи, които всеки ученик трябва да има са актуални, че те се продават на цените, на които пише на корицата.

Привидно еднакви, новите и стари бележници имат една основна разлика.

Меглена Кунева – министър на образованието и науката: Не само не пише 2016 година, а нямат една много важна графа,която благодарение на един второкласник вече е факт.

Графата забележки я няма. Щанд пореден. Освен старите бележници, измежду книгите откриваме обяснение, че бележници, ученически карти и подвързии се продават само в комплект. Ново нарушение. Основното изискване е- всичко да се продава поотделно.

Търговецът обясни, че продава в комплект с подвързиите, защото така ги получава. Така им ги доставят от борсите. Не била чувала такава разпоредба, че трябва всяко едно нещо поотделно да се продава. Глоба засега не беше наложена. Търговецът каза, че не ги продава. По-късно инспекторите обясниха, че ще се върнат на нова проверка с други колеги, които продавачите не познават.

Светослав пък никога не е продавал бележници- казва, че не му е на сметка. Затова смята, че родителите все по-трудно ще откриват от къде да купят.

Светослав – търговец на учебници: Така като говоря с колеги на борсата – те казват,че тая година няма да продават бележници поради простата причина, че първо е много малка отстъпката. Примерно ако нормално за учебниците и за учебниците и за книгите отстъпките започват от 20-25 %, за бележниците е 7-8 до 10 %.

Издатели, чиито учебници не са одобрени от МОН обаче са намерили друг начин да продават книгите си като помагала.

Меглена Кунева – министър на образованието и науката: Никое помагало обаче, колкото и добре да е написано не може да бъде наречено учебник. Това е риск и за учителите и за родителите.

И въпреки, че по новите програми няма нови учебници, то поне контролът върху продажбата на бележници продължава./БНТ

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук