Къде изчезнаха червените куфарчета и милионите, раздадени в началото на прехода? На този въпрос търсят отговори стотици хиляди бедни българи ежедневно, принудени да пестят от парно и храна, за да си купуват лекарства. Единият, макар и не единствен отговор, може да се намери в луксозните имения, яхти и лимузини на няколко богати дами, обединени от факта, че са вдовици на убитите босове на прехода.
Те са красиви и известни, и освен това са милионерки и дори милиардерки. Смъртта на мъжете им сякаш препира спечелените по всякакви криминални пътища от тях милиони и вдовиците им с днешна дата кротко въртят наследените несметни богатства, изнесени отдавна далеч от България. Грубата сметка само на оставените от шестима босове суми след смъртта им сочи, че от страната ни са изнесени над 4 млрд. евро, притежавани сега от вдовиците им.
Холивудското щастие на Дарина е кратко. Съпругата на Илия Павлов остава вдовица на 8 март 2003 г. Тя обаче успява да се окопити и след смъртта му праща отвореното писмо до медиите, в което става ясно какво ще стане с огромната му империя. „Всичко, съградено от Илия Павлов, е собственост на фамилния „Тръст Павлови“ и са изключени промени в управлението и ръководството на „MG корпорация“, пише тя. В писмото, издържано в делови дух, се съобщава, че корпорацията ще продължи да се развива „по пътя, начертан от Илия Павлов“.
Няколко години съпругата на покойния президент на „MG корпорация“ и баща му Павел Найденов управляват богатството, наследено от Илия Павлов. По независими оценки стойността на активите надхвърля 2,5 млрд. лв. Дарина Павлова е втора по богатство сред дамите, които са натрупали милиони в страните от бившия социалистически блок, пресметна през 2005 г. полското списание „Впрост“.
За самата Дарина изданието сочи, че в момента тя контролира над 90 големи български и чуждестранни фирми. Днес обаче Дарина Павлова предпочита да управлява бизнеса от Италия и Щатите и скъса отношенията си със свекър си Павел.
Нейни приятелки твърдят, че е много обидена. Тези думи бащата на Илия Павлов контрира: „И тя не знае за какво е обидена. Всички искаха от малка чиния супа да ядат с черпак! Супата се яде с малка лъжица. Може ли с черпака да гребеш от малката чиния? За всяка порция си има прибор! Тя например си мислеше, че може да управлява, да прави нещо, но не беше подготвена. Не можа да свърши работа. И дори моята конфронтация с нея е на този принцип. Аз й казвам: „Ти не знаеш, този бизнес се управлява трудно. Трябва да присъстваш, да си между хората, да си тука, да ги обикаляш, да им вадиш с памук душичката! А не да ги задминаваш като бърз влак!“.
Дарина обаче като че ли въобще няма намерение да се връща в България и идва у нас само по важни поводи, сред които не са дори помените на съпруга й Илия.
Доста по-скромна като публични изяви бе Мая Илиева, красивата спътница на могъщия бос на империята „ВАИ Холдинг“ Георги Илиев. Тя рядко се появяваше по светски събития. Най-често можеше да бъде видяна до съпруга си само на футболни мачове.
До разстрела на мъжа си на 25 август 2005 г. Мая се оказа във фокуса на вниманието само 2 пъти. През ноември 2004 г. тя сътвори авангардно шоу на сцената на Народния театър. С екзотични прически и грим се появиха актрисата Стефания Колева, Наталия Симеонова, моделките на агенция „Ексграунд“ и студенти от НАТФИЗ. На спектакъла бяха поканени 400 ВИП гости. Ревюто бе първото публично представяне на нейния салон за красота MQ на бул. „Патриарх Евтимий“.
Следващата изява на Илиева бе през февруари, когато в Централния военен клуб бяха отличени първенците от националния конкурс „Интериор на годината“. Тогава съпругата на Георги Илиев взе приза за обществен интериор заради хотел „Дюн“, който след това се оказа голямо проклятие за нея, тъй като и до днес има проблеми с властите заради това, че превърна бившия ресторант на плажната ивица в Слънчев бряг в супермодерен комплекс.
След смъртта на шефа на „ВАИ Холдинг“ пловдивчани я кръстиха „българската Цеца Величкович“, тъй като и двете поемат след разстрела на мъжете си бизнес за над 10 млн. евро. Според хора от ъндърграунда Мая не е единствената, която го управлява, но по документи се води мажоритарен собственик.
В последните две години Мая доста рядко се задържа в България и, подобно на Дарина, предпочита да живее извън страната, където е изнесла и милионите си. Любимият й пристан е семейното имение в Доминикана, както и къща в Швейцария.
С добър бизнес нюх запазва милионите от мъжа си и Силвия Панагонова, съпруга на убития на 30 юли 2004 г. в ресторант „Славия“ Милчо Бонев – Бай Миле. Познати я определят като хладнокръвна и доста самоуверена. През 1999 г. е била кандидат за общински съветник от коалиция „Обединение за царя“. Не поддържа връзки с останалите вдовици от сикаджийското семейство.
От Бай Миле тя има син и дъщеря. Момичето Йоанна отдавна е изпратено в Европа и след като завършва, се мести да живее в Монако. Брат й пък навлиза сериозно в бизнеса, оставен от баща му, и работи всеки ден. 24-годишният Милчо Бонев-младши върти семейния бизнес заедно с властната си майка Силвия. И техните активи са изнесени отдавна извън страната и тук въртят само оборотите от бизнеса си.
В него влизат дялове от туристическите фирми, финансовите компании на Бай Миле, акции в застрахователна компания. Освен това фамилията притежава хотелски имоти в Боровец, огромна къща в София, лятна вила в Гърция. По непотвърдени данни наследството им възлиза на „скромната“ сума от 15 милиона евро.
Милчо Бонев-младши с хъс управлява семейния бизнес, като неведнъж е казвал, че баща му го е научил на много. Най-вече – да се разбира с хората и да има подход към тях, което според сина е особено важно.
Значително по-пълни банкови сметки в куп чуждестранни банки има вдовицата на Емил Кюлев – Весела. Жената на убития през 2005 г. банкер Емил Кюлев наследи огромното богатство на мъжа си, възлизащо по груби сметки на запознати с бизнеса му на близо 500 млн. евро, които също отдавна са скатани в чужди банки.
Почти толкова струват само ДЗИ и ДЗИ Банк, които тя продаде през 2007 г. за близо 450 млн. евро и инвестира в други компании. Отделно тя продължава да ръководи и куп други бизнеси, както и притежава имоти за милиони.
Доста пари според запознати с делата й тя профукала покрай втория си съпруг – футболиста Мартин Станков, но въпреки това оставала една от най-богатите и след раздялата с него се окопитила и отново управлявала адекватно наследените от мъжа си милиони.
Далеч от България прекарва дните си и друга богата и известна вдовица – жената на Иван Тодоров-Доктора – Вилияна Петрова. Говори се, че тя върти милионите му със замах, а предала бизнес нюха и на сина от боса – Теодор, който от малък живее и учи в Лондон.
Въпреки, че Вилиана и Иван Тодоров – Доктора се развеждат 4 години преди смъртта му, разводът е само фиктивен, за заблуда на данъчните и за да се сдобие ортакът на Доктора – Стивън, с български паспорт. Доктора бе убит с 15 куршума на 22.02.2006 г.
След убийството тя и синът й от Доктора – Теодор, са единствените наследници на състоянието му от около 500 млн. евро. Контрабандистът е подсигурил Теодор със завещание, оставящо парите на негово име, след като навърши 30 години, което щяло да стане след две години. Майка му пък се е погрижила сумата да не намалее, а точно обратното.
С днешна дата почернената вдовица се шири и в елегантна къща в Лондон, а съседка й е вдовицата на Самоковеца – Ангелинка. Имотът се намира в един от най-престижните квартали – “Саут Кенсингтън”, където е и българското посолство. Тя има имоти и в Испания.
Недолюбвана от сестрите си по съдба, вдовицата на Константин Димитров-Косьо Самоковеца – Ангелинка, се оказва много по-хитра от останалите в списъка. Официалната съпруга на Косьо е наследила основния финансов пакет, умело скрит в офшорни зони. Освен предполагаемите 200 милиона, с които разполага, тя е собственик и на имоти в Лондон за над 6 милиона евро.
След смъртта на съпруга си, застрелян през 2003 г. в Амстердам в компанията на любовницата си Цеци Красимирова, Ангелинка живееше повече от скромно и избягваше да се появява на светски събития, въпреки това тя умело успя да опази имотите на мъжа си и излезе суха от дълбоките води на прокурорските обвинения и запори на имущества. Дори спечели дело срещу България преди два месеца. Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) присъди на вдовицата обезщетение от близо 430 000 евро, които сега държавата ни трябва да плаща.
Става въпрос за дело за нарушено право на собственост, което тя и синът й Константин спечелиха още през март 2015 г.
След края на съдебните битки за наследството на мъжа си у нас, и тя е забягнала в чужбина. Освен имението в Лондон се сдобила и с имот в ЮАР./ПИК