„Газовият хъб „Балкан“ ще донесе редица ползи на България – нарастваща сигурност на доставки за България и съседните страни, ще има по-ниски цени за домакинствата и промишлените потребители, ще има подобрен достъп до чист природен газ“. Това заяви Клаус-Дитер Борхард, директор „Вътрешен енергиен пазар“, генерална дирекция „Енергетика“ на Европейската комисия, по време на инвеститорската кръгла маса за реализацията на газов хъб „Балкан“, която се провежда край Варна.
Той посочи, че идеята около газовия хъб „Балкан” е не само да се докара газът в Югоизточна Европа, но и да се развие икономически този регион и следователно този хъб ще има икономически и социални измерения. Борхард допълни, че от комисията вярват, че ако има сигурно подаване на газ за целия регион, това ще бъде основа за нови възможности за развитие на бизнеса. „В наш интерес е да направим хъба по-голям и да надхвърлим рамките на региона”, посочи Борхард.
Той каза, че увеличението на потреблението на газ в региона показва, че има потенциал нещо да се развие и че един хъб на Балканите е вярното решение. „Все още трябва да се направят някои реформи в регулаторната рамка, някои корекции на договори”, каза Клаус-Дитер Борхард, цитиран от „Фокус“. По думите му не всички регулаторни реформи са осъществени и все още има договори с един доставчик, наследени от миналото, които в момента са пречка в това развитие.
Борхард посочи, че според прогнозите Европа ще консумира годишно през 2030 година 380 милиарда куб.метра газ. По думите му вътрешното производство на газ в Европа намалява и това означава, че трябва да се запълни разликата между търсенето и предлагането. Според него един от ключовите елементи е диверсификацията в три елемента – на източници, на транспортирането и по отношение на доставчиците. Честната конкуренция също е нещо много важно, защото югоизточните пазари все още се доминират основно от един голям доставчик с дългосрочни договори, които понякога са след 2030 година, каза още Борхард./ТРУД