Не си слагам розовите очила, но нека призная, че през последните 25-26 държавата се е погрижила за много културни паметници у нас. Само аз съм реставрирал 34 църкви, между които Боянската църква и Земенския манастир. Това заяви в ефира на БНТ проф. Божидар Димитров.„Проблемът е, че България има 40 000 паметника на културата, от които 2/3 са частна собственост . Тютюневите складове са една малка част от частните паметници на културата. Както знаем обаче частният собственик трябва да се грижи, друг е въпросът има ли пари. Не може пенсионер с 200 лева пенсия, живеещ в Копривщица или Златоград, собственик на къща в Созопол например, да се грижи и да прави ремонт, изискващ стотици хиляди левове“, категоричен бе Димитров.
„Разбрах че фирма на бивш консул държи един от тютюневите складове – той го е купил на безценица и иска да направи мол или друго доходоносно нещо, като само запази фасадите“, допълни той.
Историкът заяви, че единственото решение е държавата да се намеси, изкупувайки частната собственост и правейки я държавна. Общините също могли да ги изкупят и да отделят пари.
„Има и други форми – гледам как се реставрирват паметници в Италия. Там държавата е дала 18 милиона евро за реставрация на Колизеума, а моден бизнесмен е дал 25 милиона с правото да го ползва в логото си. Модна къща пък реставрирала фонтана Ди Треви, като дала 3-4 милиона, за да го използва в продукцията си“, допълни той.
Запитан за идеята у нас да се въвежда 1 евро такса за туристи, която да се ползва за реставрация, Димитров отговори: „Това е чудесна идея, нека се реализира. Нека има и очисление от Спортния тотализатор или билетите за търкане. Един тото тираж например би могъл да бъде за археологическите разкопки“./БЛИЦ