Юрий Асланов е социолог, шеф на социологическа агенция АФИС и член на ИБ на БСП, който хвърли оставка, но тя не беше приета. Преди това той бе пряко ангажиран с кампанията на Корнелия Нинова за лидер на БСП. Ексклузивно пред ПИК Асланов разкри истинските причини за прекратяването на преговорите между БСП и АБВ, какви са настроенията на столетницата в момента заради тази коалиция, дали скандалите ще намалят шансовете на кандидата на БСП ген. Румен Радев и къде се препънаха социалистите по пътя към издигането на общ претендент за държавен глава на цялата левица.
– Г-н Асланов, вие се оттеглихте от ръководството на БСП и казахте, че въпросът с вашата оставка не е приключил. Но паралелно се развиха главоломни процеси между БСП и АБВ. Как оценявате скъсването на агреманите между двете партии?
– Изненадан съм, макар че много пъти се опитвах да предупреждавам, че това може да се случи, защото времето е много кратко, откакто е минало разцеплението в партията и споменът за АБВ е пресен и създава огромно вътрешно напрежение в БСП, което си пролича.
Разбира се, тази история, която се разиграва в момента, има щастлив край за БСП, но нямаше нужда да се случи. Можеше да се мине и без това.
– Искате да кажете, че изобщо не биваше да се започва с обединението между двете партии?
– Изобщо не трябваше да се прави опит БСП да се обединява със себе си под формата на съюз с части, които наскоро са я напуснали. Голямата идея за лявото обединение беше да се приобщи онази огромна маса от хора с леви убеждения, повечето от които през последните години не гласуват. Ген. Радев като че ли е подходящият приемник да получи този вот, защото в неговата биография наистина липсват всички онези елементи, които хората намразиха в политиците.
Разбира се, това не означава, че в бъдеще време той няма да направи някакви грешки, които да го оприличат на всички досегашни политици, но поне не дава вид на този етап, освободен е от това спорно минало на всички, които са се упражнявали на този терен.
И наистина, когато предлагах на Националния съвет да не изключва формулата Инициативен комитет и срещнах отпор, не знаех, че в крайна сметка ще се стигне и до това решение, което е правилно. Защото, затваряйки се в БСП или в АБВ и БСП, или в каквито и да е партии, отнема възможността на този кандидат да получи този вот, включително и на хората, които по различни причини или са разочаровани, или са намразили БСП, и другите партии.
Затова смятам, че на този етап историята за БСП има щастлив край, ако не беше всичко, което се случи. То не биваше да се случва. Не биваше да се вади тази мантра с т.н. вътрешнопартийно допитване, да се играе този театър, да се внушава, че хората в БСП искат АБВ, както и че не искат Инициативен комитет. В крайна сметка отговорността е на Националния съвет и предполагам, че той ще я поеме.
– В такъв случай защо се говореше, че кандидатурата на Радев е на Георги Първанов и как да разтълкуваме ролята на това допитване, при положение, че той е след първата десятка посочени?
– Няма да тълкувам допитването. Като се има предвид как беше наложена кандидатурата, това нямаше нужда да се случва, ако още в самото начало лидерът на партията беше декларирал своето предпочитание. Корнелия Нинова отскоро е лидер и никой нямаше да оспори волята ѝ и желанието ѝ и нямаше нужда да се мине през тази мелница и да се губи време. Твърде малко време остава за кампания, а ген. Радев е сравнително доста непопулярен на този етап и е нужно повече време и по-активна кампания, за да бъде наложено най-малко името.
Няма да тълкувам допитването. Просто казвам, че много грешки можеха да бъдат избегнати. Сега тези грешки ще окажат влияние на кампанията, но това, което се случи, за БСП по-скоро е добро.
– А не беше ли редно преди БСП да обяви, че прекъсва преговорите за коалиция с АБВ да ги предупреди или може би поне да се опита да изгради неразбирателствата, а обяви това пред медиите? Освен това споразумението може да се договаря. Това ли са истинските мотиви или истинските мотиви са в това, че социалистите не искат да бъдат с АБВ?
– Предполагам, че е по-скоро второто, защото е след последния Национален съвет. Но и това, което казвате вие, има основание, защото преговорите с АБВ много отдавна трябваше да са изчистили този въпрос. Аз не видях нищо необичайно в споразумението. То е бланкетно и, разбира се, е основа за разговори, но още когато се каза, че коалицията е договорена, мислех, че тези моменти са изчистени.
Сега остана едно подозрение, че истинската причина наистина е зад кулисите. Но предполагам, че случилото се ще бъде посрещнато в БСП много добре.
– Лъжата обаче не е добър пътеводител на старта на една кампания. Така излиза, че Нинова не ни е казала истинската причина за прекратените преговори, а Радев на свой ред излъга за семейното си положение, което го приравнява към страстта на повечето политици да лъжат. Как да вярваме оттук нататък на тези хора?
– Няма да коментирам личния живот на никого.
– Коментирайте лъжата?
– Нинова може би е казала истинската причина така, както я разбира тя. Не мога да нарека това лъжа. Но дали тя правилно я разбира или не, ми е трудно да определя.
По принцип е неправилно не само от нейна страна, а и от страна на други представители на ръководството да не тълкуват коректно не само допитването, но и от кампаниите за вътрешнопартийните номинации. Това създаде напрежение и недоразумение. През цялото време се създаваше впечатление, че с всички средства се преследва коалиция с АБВ и условието за това е кандидатурата на ген. Радев. Това създаде всички тези съмнения, напрежения и подозрения, за които с днешна дада говори Корнелия Нинова вътре в БСП.
Явно е дошъл моментът или така е оценена ситуацията и според мен правилно, защото напрежението в БСП много нарасна през последните дни, че трябва да се сложи точка, ако не искаме жертва на целия този хаос да е самата БСП, защото орясността беше БСП да понесе щетите и да е потърпевша от всичко.
– Тази точка всъщност не се ли превръща в многоточие представянето на БСП на президентските избори и не застрашава ли дори сторото ѝ място в класацията?
– На този етап е многоточие. Но предстои кампания. Разбира се шансовете не са толкова големи, каквито щяха да бъдат, ако тези грешки не бяха допуснати.
Не мисля, че второто място на БСП е застрашено. Едва ли нечий друг кандидат, опирайки се на партийна подкрепа, може да получи чак толкова гласове, че да измести БСП от второто място. Но това не е въпросът. Въпросът е, че партия ГЕРБ има огромна електорална преднина като партия и ако кампанията не излезе от рамките на БСП, не се разшири чрез подкрепа за левия кандидат, разликата на балотажа може да е толкова обезкуражаваща, че кандидатът на ГЕРБ с лекота и безпроблемно да победи.
Всичко, което казвам, е на базата на професионалната ми интуиция и ще се проясни след като се появят останалите кандидати на терена и ги измерим точно и кой от какви позиции влиза в кампанията и как може да приключи./ПИК