Правителственият самолет Фалкон се оказва най-експлоатираната машина от Авиоотряд 28, въпреки че имаше две аварии, докато на борда му бе премиерът Бойко Борисов.
Средно той е прекарал във въздуха по час на ден с общо навъртени 340 часа през изминалата 2015 г. Това става ясно от приложена справка за крилете на властта към обществена поръчка за застраховка на летателните машини.
Точно през миналата година, когато станаха и двата инцидента във въздуха, Фалконът е експлоатиран до дупка, тъй като средно за него се предвиждали по 250 летателни часа на година, а той навъртял с близо 100 отгоре.
След авариите Борисов бе категоричен, че машината няма да се сменя, като бяха предприети всички мерки за ремонт от швейцарски екип. Така този самолет продължава да е по-предпочитаният от властта в сравнение с другия в Авиоотряд 28 – Ербъса, тъй като е по-малък и практичен.
Фалконът побира на борда си до 12 души, с което се оказва идеален за малки правителствени делегации. За сравнение – в Ербъса може да се качат до 94 човека. С по-малкия самолет обаче не се предприемат твърде дълги пътувания, като от всичките 188 полета само един е бил до дестинация извън Европа.
По-голямата летателна машина в Авиоотряд 28 пък е използвана близо три пъти по-малко. Тя е навъртяла през 2015 г. 138 часа във въздуха при средно планирани 150, а полетите й са били общо 70. Ербъсът обаче е стяган 6 пъти за далечни пътувания извън Европа за съответната година.
Авиоотряд 28 разполага и с два хеликоптера – Ми-8, като единият е използван значително повече – над 62 летателни часа срещу 22 часа.
Обявената обществена поръчка за застраховка на четирите машини в правителствения авиоотряд пък е на стойност 570 000 лв.
Тя ще трябва да покрива рискове от загуба, щети и дори военни действия.
Освен самолетите и вертолетите застраховани ще бъдат и багажите и пътниците в тях, които в масовия случай са държавните жени и мъже.
Стойността, която ще се запише в полиците по „Каско“, е 26,3 млн. евро за Ербъса и 8,8 млн. евро за Фалкона. Сумата обаче нараства в пъти с покритието за причинени щети на трети лица, както и за пътниците и багажа – на 410 млн. евро за Ербъса и на 104 млн. евро за по-малкия самолет. Предвижда се и разширена клауза за търсене и спасяване.
Самата застраховка пък ще е със срок на действие една година, като ще започне да тече от октомври тази година. Избраното дружество ще има срок от 15 дни за изплащане на обезщетенията при настъпило застрахователно събитие, като при забава ще дължи неустойки.
В документацията към търга е приложена и справка с летателните часове на самите пилоти в Авиоотряд 28, от която става ясно, че те изпълняват полети и за други компании./монитор