Посланиците трябва дават информация и да бъдат от полза на хора по време на извънредни ситуации. Това заяви посланикът ни в Турция Надежда Нейнски. В нощта на преврата в южната ни съседка от Министерството на външните работи й забраниха да дава каквато и да било информация за положението в Истанбул и Анкара.
„Има такова административно решение, с което се съобразих, защото аз съм лоялен и екипен играч“. Така посланикът коментира в ТВ предаване забраната да говори по време на неуспешния опит за преврат.
„Изказах моите съображения, най-вече изхождайки от това, че като бивш външен министър съм била в много екстремални ситуации, много кризи, дори да вземем само кризата в Косово, и знам колко е опасно това да не бъде предоставена информация.
Тя подчерта, че в случая не става въпрос за политически оценки на събитията, които станаха в Турция.
„Тук говоря по отношение на това да бъдат успокоени и информирани българските граждани, защото това, което хората очакват в такива случаи, е държавата да ги информира и то да ги информира съобразно новите възможности на социалните мрежи, на комуникациите.
Тази нарушена комуникация между хората и държавата често пъти ражда слухове и спекулации, които на мен ми се искаше да бъдат избегнати.
Не става дума за обида, става дума за административно решение, което аз съм готова, ако ми бъде потърсено мнението, да го дебатирам. Защото от кризата в Косово до днес са минали 15 или 20 години и светът се е променил и Външно министерство няма как да бъде онлайн, а всъщност хората чакат онлайн информация“.
Подаването на информация е нещо, което ние правим и което всяко посолство прави до външно министерство и тя става публична през определени периоди от време, поясни посланикът.
В извънредни ситуации посланиците и дипломатите трябва да дават информация на хората и да ги успокояват за случващото се, каза Нейнски./биг5