Турция даде пример как цивилното население, как хората могат да спрат преврат. Това заяви посланикът на Анкара у нас Сюлейман Гьокче.
„Това е процес на съзряване. Демокрацията не побеждава за една нощ. Трябва да се работи за нея, да мислите за нея, трябва да проливате кръв, да се трудите. Демокрацията не може да се спусне с парашут в което и да е общество“, допълни той.
Сюлейман Гьокче посочи, че целта на въведеното в Турция извънредно положение не е ограничаването на фундаменталните човешки права и свободи, а „възможно по-бързото отстраняване на терористичната организация, направила опит за държавен преврат“.
„Извънредното положение е обявено за период от три месеца или 90 дни, но искам да ви кажа, че всички действия ще бъдат прекратени, след като бъде добит резултат в борбата с тази терористична организация и всичките й съдружници.
Конституцията действа, парламентът работи, бизнесът се развива нормално, банките са отворени, стоковата борса работи, няма полицейски час“, каза дипломатът. По думите му обявяването на извънредно положение е допустимо съгласно член 15 на Европейската конвенция за човешките права и посочи, че френското правителство е наложило извънредно положение през последните шест месеца и го поднови за още шест.
„Ние говорим за широка мрежа от сътрудници, така че ние трябва да оказваме контрол върху тези хора, които са съмишленици и сътрудничат на мрежата. Говоря за 50 000-60 000 души, които трябва да държим под око.
Броят на арестуваните е малко над 4000 души, които са арестувани със заповед на съда. Други 6000 души са задържани – това е мярка за предпазливост – те са задържани със заповед на прокурор. Така че останалите от този голям брой хора нито са арестувани, нито са задържани.
Това са хора, които принадлежат към различни професии – учители, публична администрация и така нататък, които част от тях са уволнени, други са суспендирани от активна дейност за момента. Правата им, свободите им, заплатите им – всичко това е запазено“, обобщи дипломатът./Дарик радио