До 30 юли омбудсманът Мая Манолова ще изготви законови текстове, свързани с отпадането на ДДС за дарените храни. Този срок е определен от финансовия министър. Проектът сега се ползва с голяма публична подкрепа, посочи тя по БНТ: „Разбрахме се, ако му представим задоволителни законодателни предложения, че те ще станат част от бюджетната прогноза за 2017 г. и част, много се надявам, от данъчното законодателство и от бюджет 2017“.
Май Манолова заяви, че всички в парламента подкрепят това предложение, защото каузата е добра.
Всяко трето дете, според статистиката, живее без основни хранителни продукти на неговата трапеза. „В България има хора днес, които си лягат гладни, недохранени“, каза Манолова. 46% от населението живеят в тежки финансови лишения и основно в лишения от храна. Много хора и деца гладуват при положение, че в същото време се унищожават огромни количества храни. Годишно се унищожават близо 670 000 тона храни. До гладните хора достигат едва 250 тона храни. Затова Манолова смята, че ако се създадат стимули за производителите и за търговците на храни, бедстващите ще получават разнообразна храна всеки ден, хранителният бранш също ще спечели, тъй като няма да разпилява енергия и средства в производството на нереализирани храни, ще спечели и държавата – ще се намали социалното напрежение и ще се стимулира солидарността, взаимната подкрепа в обществото. Манолова уточни, че производителите на храни също настояват да има облекчения не за унищожаването, а за даряването на продукти, защото сега за бракуване не се заплаща, а за даряване се плаща ДДС.
По отношение на законовата база за такава промяна, омбудсманът се съгласи с финансовия министър, че трябва да се избегне всяка възможност за имами с ДДС, за злоупотреби чрез дарителството. Затова екипът на омбудсмана след среща с други експерти днес, предлага промени в Закона за храните, Закона за ДДС и Закона за корпоративното подоходно облагане, като по двата данъчни закона думата ще бъде на експертите на финансовия министър. Идеята е даряването на храни да става през организации, които са се регистрирали на две места – в Българската агенция за храните и в НАП./Big5