Софиянци са отнесли глоби за над 487 525 лева за зарязана на тротоара кола, хвърлени боклуци в тревата или нерегистрирано куче. Това сочи годишният финансов отчет на Столичния инспекторат. Парите са само от санкции, наложени от инспекторите с квитанции или фиш. Отделно са санкционирани 45 937 човека с констативен протокол, а на 5254-ма са написани актове. Столичани доброволно са платили едва 13 612 лева по глоби и имуществени санкции по наказателни постановления.
Най-много глоби с квитанции до 10 лева са написани в столичния район „Триадица”. Там сумата е за 58 000 лева. Двойно по-малко пък са нарушителите в „Младост” и „Средец”, където инспекторите са установили нарушения на правилата за над 23 000 лева. С фишове до 50 лева пък са олекнали най-много жителите на район „Красно село”. Там инспекторите са успели да ги санкционират за 24 210 лева. Топ 3 на нарушителите се допълва от „Лозенец” и „Красна поляна”.
През миналата година пък единственият паяк, които въдворява ред в парковете, е успял да премахне 1495 коли. На наглите шофьори е съставен и акт от 50 до 200 лева, че са зарязали автомобилите си в градинките. Изоставените таратайки по софийските улици до миналата година са били над 7000. Данните се обновяват ежемесечно от инспектората, като официално за излезли от употреба се считат автомобилите, които не са минавали технически преглед от повече от 2 години, както и тези със свалени регистрационни номера. Проверки за такива бракми по различните райони на София правят съвместно служители на инспектората и КАТ. Когато бъде открита подобна кола, те залепват стикер, предупреждаващ собственика да я премести доброволно в срок до 3 месеца. До миналата година това са направили общо 856 собственици, които са платили по 60 лева глоба плюс 16 лева такса за всеки ден престой. А 555 коли са отишли за скрап за старо желязо.
Точно 115 694-ма човека са подали сигнали или жалби до инспекторите. Малко над 11 000 човека са се оплаквали от чистотата или препълнени контейнери. 1916 пък са подадените сигнали за ями по пътя, а от бездомни кучета са пропищели над 600 човека. За неправилно спрян автомобил пък са сигнализирали 3086 души. Столичани могат да подават сигнали и до неспешния телефон на Столичния инспекторат 02/987 55 55. Той е денонощен, но операторите не обработват анонимни оплаквания.
Инспекторите в акция за сергии на открито Акция „Незаконна сергия” провеждат столичните инспектори от началото на годината. До май те са успели да напишат глоби за над 12 900 лева и са съставили над 100 акта. Това са предимно мобилни съоръжения със сладолед, царевица, цветя и зеленчуци. Продажбата на хранителни продукти с неясен срок на годност и ниво на хигиена при приготвянето са сериозен причинител на хранителни натравяния. Това е причината Столичният инспекторат да води ежегодно битки с нерегламентираните търговци на открито, като през миналата година те са отнесли глоби с квитанция за 203 790 лева.
Най-честото нарушение при търговията на открито с дини и пъпеши е превишаването на заплатената предварително площ, на която да се разположи стоката. Спирките до пазарите пък са „горещи точки“ за търговията на открито. Те са известни на проверяващите, но голяма част от нарушителите са лесно подвижни и това затруднява, а често прави и невъзможно тяхното санкциониране. Ако това са книги или друг вид промишлени стоки, инспекторите могат да ги конфискуват, докато не се платят глобите за нарушенията. Актът, който ще отнесете, ако сте търговец на промишлени стоки, може да бъде от 300 до 1500 лева. В тези граници е и глобата за хранителните продукти като мляко, яйца и сирене.
От барчета и маси на открито общината пък е спечелила точно 2 065 105 лева през миналата година. Според инспекторите кръчмарите вече били по-дисциплинирани и предпочитали да не шмекеруват за по-голяма площ. Все пак през тази година е имало и тарикати, които вадели повече столове след 20 ч. Те са олекнали с 6350 лева и са отнесли 15 акта от началото на годината до май./монитор