Социалният министър провери заведенията по варненския плаж

0
1154

Министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, в рамките на работното си посещение във Варна, извърши заедно с представители на инспекцията по труда внезапна проверки на заведенията по варненския плаж. Социалният министър посети две заведения, където на пръв поглед нарушения не бяха констатирани. Служители увериха, че се спазва работното им време и, че получават редовно възнагражденията си.

Работодателите в заведенията по Крайбрежната алея бяха проверявани от служители на Областната инспекция по труда във Варна за изрядност на документацията, спазването на правилата на труд, работно време, заплащане на извънредните часове, за редовното провеждане на инструктаж и дали сред персонала няма малолетни и непълнолетни работници. Четири екипа проверяваха заведенията по плажа, а други 3 бяха на други места в морската столица, довериха домакините.

„950 000 лева е сумата от глобите, издадени за област Варна от началото на годината. За същия период на територията на областта има установени работодатели с неизплатени заплати малко над 1 136 000 лева. След намесата на инспекицята са изплатени около милион“, съобщи министър Русинова. Тя уточни, че от началото на сезона досега са направени над 600 проверки, като на територията на община Варна са 141. „Повечето са по Южното Черноморие, тъй като там наетите сезонни работници са 2 пъти повече от района на Варна. Активнитеактивните проверки, които вървят от 15 юли, ще продължат до 15 август“, поясни Русинова. „Най-честите нарушения, които установяваме, са свързани с режима на полагане на труд или разпределението на работното време (с полагане на извънреден труд), а така също и за неизплатени допълнителни възнаграждения, най-вече за нощен труд. Проблемът с липсата на сключени трудови договори е най-съществен по Южното Черноморие, заради това там са командировани и служители от вътрешността на страната.

През годините във Варна тези нарушения намаляват и има най-малък процент случаи на работници без договори. Навсякъде продължава да стои обаче въпросът с назначаване на 4-часовия работен ден, който обаче реално е 8-часов. Нарушения са установени и при наемане на непълнолетни, без трудови договори или без разрешение на Инспекцията по труда, което вече определено е престъпление“, коментира и шефката на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, Румяна Михайлова. Тя призова младите хора, които работят през лятото „Ако имат проблем с изплащането на заплатите, ако имат проблем с извънредния труд, ако имат каквито и да е проблеми – да уведомяват териториалата структура на инспекцията, докато все още са на работа. Когато бъде прекратено трудовото взаимоотношение, дори да установим нарушенията, трябва да ги препратим към съда, за да бъде решен спора. „Активността на самите работници не е много висока. Хубаво би било, ако сигнализират по-често и не остават анонимни, защото понякога информацията, поднесена с един сигнал, не е достатъчна, за да бъде извършена качествена и ефективна проверка.

Няма обратна връзка. Все още съществува някакъв страх, но и той е в процес на преодоляване. Иначе всяка година по традиция, особено след като приключи сезона, сигналите за нарушения валят, и то най-вече за последните възнаграждения, които е трябвало да получат, но не са им изплатени от некоректни работодатели“, коментира Михайлова. Тя добави, още, че в сравнение с миналата година, има значително подобрение в дисциплината на работодателите и грубите нарушения са все по-малко. „Всяка година нещата изглеждат по-добре, но лошото е, че на нас ни се иска малко по-бързо да се случват нещата“, каза още шефката на трудовите инспектори.

Морската столица получи подкрепа от държавата за дневен център „Слънчевата къща“

„Държавата поема от началото на месец юли финансирането на дневния център за хора с увреждания „Слънчевата къща“. Има заповед на директора на Агенцията за социално подпомагане за превръщането на услугата в държавно делегирана дейност, което е поредно доказателство за доброто сътрудничество между местната и държавната власт.

Благодаря на министър Русинова и на правителството за подкрепата, която община Варна получава, чрез която ние не само ще запазим, но и ще развием нашата социална програма, за да бъдем полезни на хората в нужда“. Това заяви кметът на Варна Иван Портних, който заедно с министъра на труда и социалната политика Зорница Русинова, посети „Слънчевата къща“ в бл. 67 на жк „Чайка“. Той бе създаден през 2015 г. като общинска социална услуга, след активен диалог с неправителствени организации и близки на хора с увреждания. С общински средства бе извършен ремонт и осигурено обзавеждане на помещенията с капацитет 25 места. В него се предоставят дневни групови занимания и индивидуални консултации със специалисти за лица с множествени увреждания над 18 г. След поемане на финансирането от държавата, общинските средства, предвидени за центъра, ще бъдат пренасочени за други дейности от социалната програма на Варна.

„Този пример тук е много показателен от гледна точка на това, че социалната услуга не е въпрос само на финансова подкрепа, но и отношение към всеки индивидуален случай и осигуряване на възможност за включване на родителите в работата на центъра и най-вече, с осигуряване на индивидуален подход към всяко дете“, коментира министър Зорница Русинова. Тя допълни, че социалното министерство полага усилия за осигуряване на най-добри решения, включително и чрез програмите по схемата „Независим живот“, които дават възможност на местните власти, заедно с неправителствения сектор, да организират по места грижа за хора с увреждания, комбинирайки дейността на социалния патронаж с услуги в домашна среда.

„В края на юли ще стартира схемата „Активно включване“, която е финансирана от ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020. Тя е първа по рода си и ще съчетава едновременно иновативни социални услуги за хората с увреждания и възможност за подкрепена заетост“, каза Русинова.

Бюджетът е 15 млн. лева, като по нея ще могат да кандидатстват неправителствени организации и общините. „Целта ни е, от една страна да укрепим капацитета на доставчиците на социални услуги, чрез финансиране на обучения и подпомагане, а от друга, да се даде възможност на хората с увреждания да бъдат включени със заетост в реална работна среда“, обясни още министър Русинова./монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук