Коритото е изградено изцяло от мрамор
Римско корито на чешма с три лъвски глави откриха археолозите при проучванията си в античния град Хераклея Синтика край храма на Ванга в местността Рупите. Екипът, който се ръководи от доц- д-р Людмил Вагалински, показа ценната находка на кета на община Петрич – Димитър Бръчков, който разгледа древното селище.
Коритото е изградено изцяло от мрамор и е поредният „бисер” в археологическото лято тази година. Намерено е в южната част на античния полис и е с размери 2,50 метра дължина, 1 метър ширина. Едната лъвска глава е отчупена.
Мраморното корито е намерено в подножието на новоразкрито парадно стълбище на гражданската базилика. „Изработката на коритото за чешма с три лъвски глави е майсторска. Би трябвало да е свързана с голямата реконструкция, която е правена на площада пред базиликата към края на трети век след Христа”, подчерта доц. Вагалински.
Притеснението на учените е да не се посегне на находката, най-вече заради лъвските глави, които могат да бъдат отчупени. Затова съвместно с община Петрич ще се търси вариант за неговото опазване на място в античния град. Археолозите разкриха и зидан римски канал с внушителни размери. Той датира отпреди 1700 години, но продължава да функционира, отвеждайки водите към река Струмешница. Римският канал има облицовка от хоросан с дялан камък по стара елинистическа традиция.
„Впечатлен съм от работата на археолозите и това, което разкриват. Ще продължим да съдействаме на екипа на доц. Вагалински за осигуряване на финансиране за продължаване на проучванията в античния град Хераклея Синтика. Това е огромен ресурс за община Петрич и трябва да направим всичко, за да разработим и разкрием в пълнота обекта, за да го превърнем в атрактивна дестинация за туристите от страната и чужбина”, категоричен бе кметът Димитър Бръчков.
Людмил Вагалински пък подчерта, че за първа година се работи в пълен синхрон с общинското ръководство в Петрич, което оказва важно съдействие на екипа за работата му на терен. Общината осигури 33 000 лева за разкопките това лято./кмета