Въвеждането на еврото не е искаш или не искаш. В присъединителните документи ние сме поели ангажимент да въведен еврото. Това, че не го въвеждаме е защото има доста изисквания по въпроса, който към момента можем да си позволим да забавим. Това отговори в кулоарите на НС министър-председателят Бойко Борисов в отговор на въпрос дали е вярно, че председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер задейства план за ускорено въвеждане на еврото у нас заради излизането на Великобритания от ЕС.
„Предишното правителство с финансов министър Дянков искахме да влезем в чакалнята на еврозоната. При ниския бюджетен дефицит, при стабилността на банките, при валутният борд, който имаме , при огромния фискален резерв от 11 милиарда и половина, при ниския дълга имаме възможност по всички критерии да се включим в момента. Ще го направим колко може по -късно“, обясни премиерът и допълни, че чрез валутния борд имаме фиксиран курс от лева към еврото – за 1 евро получаваш 2 лева, а това давало спокойствие на инвеститорите и на бизнеса. „За да е единна Европа, единна трябва да е и валутата. Не сме говорили с Юнкер. Ще се разисква тепърва.“, обяви той.
Относно информацията, че е един от заподозрените за атентата в Турция е бил освободен от хасковския съд, Борисов коментира, че това, което го касае е, че българските служби си свършили работата и не желае да коментира повече. Според думите му не само в България, а и по цял свят са нужни по-строги мерки за сигурност срещу тероризма, защото ставал все по-жесток. „Като приложим по-строги мерки се затруднява и трафика до летището и всичко. Така че се стараем да балансираме между мерки и спокойствие“, допълни премиерът.
Освен това Борисов припомни думите си, че с война мир не ср прави и добави, че го е казвал на много лидери и ще продължава да го казва. „Хората там са подложени на големи изпитания. Когато ти загине майка, баща, брат, дете, хората минават на други вълни, вече са в други измерения. Не може от 4 страни да се мятат ракети в Сирия и в същото време да очакваме. Че това ще доведе до мир или нещо полезно. Не е полезно да се говори това политически, защото нали всичките сме големи ястреби, но докато има такава международна политика нищо добро не очаква света“, категоричен бе той.
„Аз съм доволен, че най-сетне руската страна разбра, че европейската позиция и българската позиция са едно и също нещо. Ако ЕК има нужда, както и България от допълнителни количества газ, то да бъде в общия европейски енергиен пакет. Русия трябва да са разбрали, че Европа ще вземе решението, а ние като част от Европа ще се съгласим“, обяви Борисов във връзка с енергийната политика на страната. Според думите му въпреки, че в Европа тече процедура по раздържавяване на компании от ранга на АЕЦ „Белене“ и „Булгартрансгаз“, той самия предложил на ЕК алтернативи, за да не последва в България този процес.
„На комисаря Маргарет Вестагер й обяснихме защо в България не искаме това да се случи. И на Юнкер обясних, и на Туск“, каза той.
Борисов призна още, че изпратил минисътът на външните работи Даниел Митов на среща с руския си колега Сергей Лавров в рамките на 34-тата среща на Съвета на министрите на външните работи на страните членки на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество с мисия.
„Задачата, която съм му поставил е да нормализира крайно острата позиция на Русия към България, както и нашата към тях и превръщането ни най-големия враг на балканите на Русия. Президентът Путин, Медведев ходят в Атина, ходят в Белград, в Бъдапеща – обикалят ни, което създава излишно напрежение“, каза Борисов
Премиерът коментира и двойните според него стандарти в Европа. „Не е ли двоен стандарт да си изпълнил критериите на Шенген, България и Румъния, и да те спира една държава. Същата държава спря и Украйна. В същото време правят Северен поток 2 и въртят кранчето там на газа. Не можеш да кажеш, че Южен поток е лошо за Европа, а Северен поток 1 и 2 са хубаво. Нали трябва да излезем пред народите си и да обясним“, възути се той./монитор