Линейките с доклад всяка седмица къде возят пациенти

0
1255

Всеки Център за спешна медицинска помощ в страната докладва ежеседмично на Министерството на здравеопазването (МЗ) за отклонени от най-близките болници пациенти. Планът за действие срещу разкарването на болни до отдалечени здравни заведения е влязъл в сила със заповед на здравния министър Петър Москов. Това съобщи в Пловдив зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.

„Министърът е разпоредил на седмична база всеки един център в страната да докладва всички случаи, при които има отклонения от заповедта пациентът да бъде транспортиран в най-близкото лечебно заведение с компетентност да окаже необходимата медицинска помощ”, заяви Шарков. Той уточни, че докладите вече са въведени и се правят по таблица, в която, при отклонение, има графа да се опише защо линейката е закарала пациента до по-отдалечена болница.

„При всяко отклонение трябва да опишат защо е направено това отклонение. Това не е кампаниино, а е завинаги оттук нататък, докато е този екип на МЗ. Вече върви”, бе категоричен зам.-здравният министър. По думите му проверката в софийския Център за спешна помощ не е приключила, защото се чака пълният анализ на дейността. „И тогава ще вземем мерки. Очаквам да има наказани. Показали сме, че не сме толкова толерантни, когато има някакви провинения. Нека да видим кой е виновен”, каза още Шарков.

По думите му евро проектът за спешната помощ в страната, за който се очакват 170 милиона лева от Европа, ще бъде предоставен на ЕК през септември. Дотогава трябва да бъде избран консултант по спешна медицина, който да провери всеки център за спешна помощ в страната какви нужди има. След това ще се направи регионално разпределение на парите и се очакват първите траншове за финансиране. „С които да бъде подобрена цялостната инфраструктура в системата за спешна помощ, спешните приемни отделения, центровете и филиалите, ново оборудване, реаномобили и всичко това за период от 5 години”, обясни Ваньо Шарков.

Той бе категоричен, че при евентуална терористична атака, спешните ни центрове и медици са достатъчно добре подготвени да реагират адекватно. „Но нека да си кажем честно, че никой не е готов на 100% да посрещне една такава атака и заради това жертвите са толкова много и в Турция. Имаме готовност екипите да реагират – всеки си знае мястото, всеки знае какво трябва да прави, дано не ни се налага да показваме какво умеем. Можем да се справим. Имаме възможността всички екипи от съседни области да реагират. Всичко това е отренирано”, каза зам.-здравният министър.

На въпрос за лекарите, които получават стимули от фармацевтични компании Ваньо Шарков бе категоричен, че това не е нормално. „Има ли някой, който да смята, че е нормално? Аз смятам, че никой в тази държава, включитено и колегите, които работят съвестно и почтено, не смятат, че е нормално. Не е нормално. Това е порочна практика, въведена от фармацевтичните компании. Това не е практика, въведена от българския лекар и тази порочна практика съществува в много държави. Така работят в цял свят. Явно така работят някои фармацевтични компании. Това е обща битка да се справим с нея”, каза още той.

Ваньо Шарков бе в МБАЛ „Пловдив”, където откри реновирания хирургичен блок на клиниката по урология, а след това и на интензивния сектор към неонатологичното отделение. За целта са вложени общо 700 000 лева, половин милион от които са предоставени от МЗ./монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук