Британците решиха вота в пъба на бира
Емил Русанов е завършил радиотелевизионна техника във Варна. Емигрира в Лондон преди 15 години. Собственик е на ресторант в британската столица. Издател е на вестник „Будилникъ“ и член на Асоциацията на българските медии по света
– Как се събуди Лондон след референдума? След опиянението има ли отрезвяване?
– Всички бяха тотално шокирани от резултата. Самите британците, също и българската общност. Шокирани са дори онези, които гласуваха за Брекзит. Първия ден станахме свидетели на сривовете по финансовите борси. Някои казват, че са загубени вече 3 трилиона долара. Финансовите институции и бизнесът са в пълен шок. Всъщност след опиянението се оказа, че британците се шокирани от действителността. Повечето вече обясняват, че са гласували за Брекзит като наказателен вот против премиера Дейвид Камерън, а не понеже искат да напускат ЕС. Но вече е късно. Парламентът едва ли ще отмени вота на народа, няма и вариант да не го вземе предвид, да го игнорира. Много британци се надяват това да стане, българската общност също, но се съмнявам. Мнозина посочват, че един процент разлика в гласовете е минимална, но това не променя крайния резултат.
– За кратко време сила набра петиция за нов референдум.
– Така е, но шансът да се организира втори референдум е много малък. Ние също се включихме в петицията, но едва ли ще се стигне до такъв развой на събитията. Сигурно е обаче, че ще има коментари и разглеждане и на новата петиция в правителството и в Парламента, но е много малък шансът да се отмени този референдум и да се свика нов. По принцип резултатите от проведеното допитване нямат законова тежест, но всички са наясно, че това е волята на народа и ще трябва да се разделят с ЕС.
Британците вече усещат, че ще имат спънки във всичко, което правят. Дори в ежедневието си. Цените ще се вдигнат, няма да могат да пътуват много лесно. Интересното е, че в деня след референдума най-търсеният въпрос в английския Гугъл бил „Какво е ЕС?“.
– Това е сигурен знак за емоционално гласуване.
– Да, хората са гласували емоционално. Но грешката е на Камерън, че поиска да попита народа по този въпрос. Хората се оказаха податливи на лъжите на Борис Джонсън и Найджъл Фараж. Какво ли не ги лъгаха, а на хората от провинцията това им въздейства. Точно те гласуваха масово за напускане. Те дори си мислят, че Борис Джонсън ги е освободил. Говореха, че бил настъпил денят на независимостта и ги освобождават от робство. Но ако има втори референдум, резултатът едва ли ще е такъв и със сигурност ще бъде в полза на оставане в ЕС. Много от британците решиха в пъбовете на по чаша бира как да гласуват, на национална чест го удариха, което не е далновидно. Отправната им точка бе, че границата им сега е отворена. Те смятат, че има някаква опасност, ако остане отворена. Това е резултат от ксенофобията на британците. Те не обичат мигранти, независимо дали са от ЕС или не.
В Лондон не е така, но извън столицата е различно.
Фараж обикаляше с микробус из малките населени места. На бу- са пишеше „350 млн. паунда на седмица плащаме на ЕС“. На следващия ден като го попитаха това така ли, той обясни, че не бил казвал такава сума. Всъщност 160 млн. лири плащат на седмица, но те се връщат при тях като еврофондове и като достъп до големия европейски пазар. Хората сметнаха, че тези пари трябва да отидат при тях. Всички баби и дядовци гласуваха за излизането от ЕС, защото си мислеха, че сумата ще се насочи основно за здравеопазването. В момента чакането по болниците е убийствено. Висят по 45 часа, за да ги приеме лекар. И понеже попу- листите ги убеждават, че за претоварената система са виновни имигрантите, те веднага захапаха въдицата. Факт е, че политиците в Лондон винаги са си измивали ръцете с имигрантите. Има много миграция,затова няма пари – този рефрен се повтаряше постоянно. Обикновените хора накрая повярваха. Но с гласуването да излязат от съюза те опропастя- ват бъдещето на децата си и на държавата си.
– Ще повлекат ли и Европа?
– Сигурно. От Евросъюза им обясниха да се махат веднага. Те са им ужасно обидени и сега ще ги унижат. Публично ще ги сложат на колене пред света и Европа. Решението на британците е немислимо, защото това няма никаква логика. Все едно да скочиш от самолет и да се чудиш после „Ние взехме ли парашут?“. Тази историческа глупост ще се помни. И Камерън ще бъде запомнен с допускането й.
– Той го направи, за да спечели изборите.
– Така е, но в неговата Консервативна партия също са разделени. Голяма част бяха за оставане. Лейбъристите също са раздвоени. Стресът, политическият и икономическият шок ще бъдат страхотни в най-лошия смисъл на думата.
– Как реагират българите на Острова?
– Стресът за българската общност тук е неописуем. Чудим се какво ще се случи.
– Има ли българи, които искат вече да си тръгнат или условията ще ги накарат да си тръгнат?
– Хората започнаха да мислят за план Б. Особено онези, които отскоро са във Великобритания. Българите, които са от над 15 години тук, нямат проблем. Те имат разрешително за работа, имат документ за постоянно пребиваване. Но онези, които дойдоха след 2007 г. със статут на европейски граждани, ще имат проблем. за тях рискът е голям, защото не се знае какви условия ще измислят за тяхното оставане. За онези, които тепърва идват, също не се знае. В следващите две години може би няма да има проблем, поне докато не въведат контрол по границите. Според мен именно в този период ще бъде отприщена нова вълна на имигранти. Те ще дойдат тук в следващите две години само защото знаят, че след това няма да могат да дойдат. А британците тепърва ще си сърбат попарата.
– Говори ли се за сценарии за депортация на чужденци?
– Не, не се говори за това. Никой няма да бъде депортиран. Британците просто искат да имат контрол на границите. Те знаят, че не са онази Велика Британия, която владееше света. Повечето казват, че сега са малък остров, който е зависим от Евросъюза. Но британците се притесняват от присъединяването на страни като Турция, защото манталитетът в тази държава е много по-различен от техния.
– Това не е ли двуличие? Те имат милиони мигранти от бившите си колонии, като Пакистан.
– Да, но има разлика. Хората от държавите в Общността на народите или техните бивши колонии влизат контролирано във Великобритания. Едно от условията е да взимат заплати от 35 000 лири на година. Това са най-добрите специалисти, най-високата класа. Така че от тези държави ги пускат контролирано. Въпреки че има и милиони мюсюлмани бежанци, които си живеят във Великобритания на помощи. Много мигранти наводниха страната. Британците виждат ЕС като отворена врата, а и пропагандата е жестока. Фараж разпространи снимка на бежанци от границата между България и Турция с надпис „Те ще ни залеят“. И хората се плашат, че ей сега ще дойдат терористите. А след атентатите в Париж хората се притесняват за сигурността си.
Другото им притеснение е защо ще плащаме на Европа толкова пари. Но не се замислят, че плащат, за да имат свободен достъп до огромния европейски пазар, освен това парите им се връщат под формата на европрограми.
– Как виждате ЕС след Брекзита?
– Руският президент Владимир Путин каза, че никой не иска да плаща от джоба си за слаби икономики. В ЕС има 5 държави, които издържат целия съюз. Особено Германия, Франция, Великобритания. Те плащаха на всички. Много вероятно ми се струва западноеворпейските силни държави да се отделят. Те може да си направят западноевропейски съюз. Силните държави разбраха, че не им трябва огромен пазар от 500 милиона, на тях им трябва пазар от 150 милиона, но платежоспособни, с развита икономика. Никой няма да иска да плащат икономиката на друг. И наистина един ден може да останем само ние, румънците и гърците в ЕС. Това е един много вероятен сценарий след 20-30 години.