След стрелбата по Димитър Желязков със знаковия прякор Митьо Очите се заговори, че се връщат гангстерските войни в България. Журналисти, общественици, политици и анализатори се възмущават, че в началото на новия век все още може да се стреля на улицата, както преди 26 г. в началото на политическите промени у нас.
Потърсихме Емануил Йорданов за коментар на случващото се. Той е бивш министър на вътрешните работи от правителството на Иван Костов. В момента работи като адвокат. Но продължава да следи политическите процеси и е известен с точните си анализи.
Интервю на Албена Борисова
– Върнаха ли се мутренските времена, господин Йорданов? В Слънчев бряг се стрелят безнаказано. Отново изпълзяват бизнесмени с прякори…
– По форма изглежда така сякаш се връщат мутренските времена. Но не мисля, че това е възможно. Времето вече е друго. Сега имаме нарастване на напрежението след стрелбата срещу Митьо Очите. И неадекватни действия на управлението. Не може един човек с присъда за ръководене на престъпна групировка да се разхожда толкова свободно в Слънчев бряг.
– Но явно е възможно. Къде е сбъркан процесът?
– Съответните служби трябва да са наясно с дейността, която трябва да изпълняват. А се оказва, че все още Митьо Очите е доста заможен човек въпреки криминалното си минало . Имаме Комисия за отнемане на противозаконно отнетото имущество, например. Възниква въпросът – какво върши тя?
– Ами вътрешният министър – тя няма понятие от работата в МВР?
– Нещата не опират единствено до вътрешния министър. Когато едно лице като Митьо Очите е нападнат, първо трябва да работи съответната Областна дирекция на МВР, главният секретар на министерството и чак след това е министърът. Румяна Бъчварова я познавам бегло от времето, когато беше социолог. Не й е избрано най-доброто място, очевидно е. Вътрешният министър не е необходимо да е оперативен работник, както мнозина очакват. Но трябва да има юридическо образование. Защото работата в МВР опира в досъдебното производство. И министърът трябва да разбира какво работи.
– Има ли политически чадър над Митьо Очите?
– Към онези времена, когато аз бях министър, той не беше актуален. Името му не се чуваше. За политическия чадър – при всички положения сега той има достатъчно добри контакти и в местната власт, и по-нагоре.
– Пазят го в болницата като президент?
– Страх лози пази. Ако го доубият в болницата, ситуацията вече ще изглежда като поредна серия на „Кръстникът“.
– Можем ли да очакваме увеличаване на престъпността у нас?
– Ако не се предприемат някакви мерки, могат да се очакват по-нелицеприятни ситуации. Защото в момента престъпността показва пълна липса на респект към властта.
– Защо десетилетия се говори за борба с битовата престъпност и нито едно правителство не успява да се справи с нея? Толкова ли е трудно?
– Да, никой не може да се похвали, че се е справил с нея. Трудно се работи, защото престъпленията се извършват в малки населени места. Там, където, полицаите не достигат./ПИК