274 ВЕИ чакат бързи решения от Комисията по енергетика и 43-тото Народно събрание

0
1434

След три национални протеста пред Парламента и Народното събрание на представители на 274 малки ВЕИ срещу Параграф 18 на ЗИЗЕ,  който е дискриминационен и ги довежда до умишлен фалит, и след силен медиен натиск, повечето парламентарно представени партии признаха, че е допусната грешка с приемането на този ретроактивен акт и че трябва спешно да бъде обсъдено сегашното състояние на малките ВЕИ, които работят под себестойност.

От Пресцентъра на  ПП АБВ вчера дори публикуваха новината „Кирил Цочев: Енергийната комисия ще разгледа проблемите на собствениците на малки фотоволтаични централи.“ В нея се казва: “Енергийната комисия към Народното събрание ще разгледа проблемите на собствениците на малки фотоволтаични централи, които недоволстват срещу срещу промените в закона, предвиждащи намаляване на изкупните цени на произвежданата от тях електроенергия. Това заяви след среща с представители на 274 фирми от бранша заместник-председателят на Народното събрание, народен представител на ПГ на АБВ и член на енергийната комисия към парламента Кирил Цочев. „Още преди около десет дни проведохме първата среща с производителите на зелена енергия от малки фотоволтаични централи. Обясних им, че проблемите на сектора могат да бъдат дискутирани и това е пътя да се търси решение на проблемите. Проведох разговор с председателя на енергийната комисия към Народното събрание Делян Добрев и той пое ангажимент въпроса да бъде обсъден на следващото заседание на работния орган. Освен това темата ще бъде дискутирана и с председателя на КЕВР Иван Иванов, както и с представители на работодателските организации. Убеден съм, че решение може да бъде намерено“, заяви Цочев, който бе приветстван бурно от протестиращите пред парламента производители на зелена енергия.“

Тази информация е обнадеждаваща, но представителите на малките ВЕИ и обществото се пита – достатъчно ли е само да се разгледа и обсъди положението на агонизиращите малки ВЕИ, превърнали се в „жертвено агне“ на нашата енергетика, изградили малки ВЕИ в селски и изостанали региони със собствени средства и подпомогнати от ПРСР (Проект за развитие на селските региони).

Повечето запознати със ситуацията политически партии и депутати са на мнение, че бързо, още в началото на юли, 43-тото  Нароното събрание трябва да поправи грешката и да промени Параграф 18. Нормално е това да стане с мнението и позицията на КЕВР и нейния председател Иван Иванов, но буди недоумение желанието да се привлекат и „представители на работодателските организации“. В предходните 10 месеца те доказаха с действията си, че нито се вълнуват, че 274 малки семейни фирми и земеделски производители са доведени до умишлен фалит, нито имат желание да спрат процеса, водещ до закриването на 1800 работни места.

От действията на народните избраници и политическите партии в следващите дни ще проличи тяхната експертност и това, че не защитават лобистки интереси.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук