Ако не можем да определим причината за внезапната поява на пъпки, може да обмислим и чешмяната вода като основен рисков фактор. Дерматолози поясняват, че водата от чешмата може да бъде „сурова“ за кожата. Причината е, че тя изсушава кожата, което може да доведе до възпаление. В резултат се появява акне.
До голяма степен този риск зависи от вида на водата, както и от чувствителността на кожата. Така например, ако страдаме от екзема и розацея, чешмяната вода може да причини по-голямо дразнене, отколкото при някой, който не е засегнат от подобен кожен проблем.
„Твърдата“ вода от чешмата може да бъде причина и за появата на пъпките. В нея могат да се открият високи нива калций и магнезий, наред с други минерали, които биха могли да нарушат защитната бариера на кожата.
Когато тя е компрометирана, кожата сe възпалява, а защитата ѝ е отслабена. Котленият камък е основен индикатор за това, че водата е „твърда“.
Можем да използваме филтър за пречистване на водата. По този начин се отстраняват вредните вещества във водата, а тя остава „мека“ и щадяща кожата.
Да помислим за лечение на акнето
Ако състоянието на акнето вече е влошено, е препоръчително да се помисли за консултация с дерматолог и назначаване на лечение. Продуктите, които съдържат бензоил пероксид и салицилова киселина, помагат за отваряне на запушените пори и отстраняват излишната мазнина./puls