94-годишната Пена Свиленова вече повече от месец живее в плевенската болница, съобщи bTV. Тя постъпила там по спешност в ортопедичното отделение. Грижим се за нея. Какво да правим? Синът й дойде само веднъж, донесе едно цвете и два банана. Това е. Отказва да я приеме. Заплашваше ни, че ще ни убие, ако изгоним майка му.Не е добре психически. Твърди, че майка му от години живее в чужбина и е графиня. Баба Пена го защитава, син й е. Звъняхме на социалните служби, но от там ни отговориха, че при жив роднина няма какво да направят. Гледаме баба Пена, храним я, но тя всеки момент може да почине, разказа лекари от болницата.
Темата коментираха д-р Султанка Петрова, депутат от Патриотичния фронт и д-р Цветослава Гълъбова, директор на психиатричната клиника в Курило. Лошото е, че такива случаи има много. Навсякъде в страната и по всички клиники. Това трябва да се промени. Болниците са за лекуване. Не може социалните служби да абдикират от проблемите на хората. Недопустимо е социалните да не си вършат работата и да си затварят очите, каза д-р Петрова.
Проблемите са много. И в нашата болница има подобни случаи. Към момента това са 9 души, като някои живеят повече от 10 години в болницата. Трябва да се променят много неща в законодателството, но трябва да се използват максимално и възможностите, които са залегнали в сегашните закони. За съжаление в България има норми за изпълнение, но няма никакъв контрол.
Елате да видите как се прави социално погребение? Пациентът умира, ние трябва да издирим роднините, социалните заявяват, че проблемът си наш, защото човекът е починал в болницата и всичко става един омагьосан кръг, разкри д-р Гълъбова./БЛИЦ