Синоптикът-легенда Минчо Празников с пълна прогноза за лятото! 45 градуса през август! Колко ще траят големите жеги, ще ни споходи ли торнадо?

0
1261

Минчо Празников е най-известният български синоптик, признат майстор на прогнозите за времето. 22 години той работи във Военновъздушните сили, а по-късно – в Националния институт по хидрология и метеорология на БАН. След половин век професионален стаж от близо година г-н Празников е пенсионер. Но продължава стриктно да следи климатичните промени в България. В интервю за вестник „Ретро“, който вече е и онлайн, той дава дългосрочната си прогноза за идващото лято. 

Интервю на Мира Радева

– Какво става в Северна България, г-н Празников? Смерчове за броени минути съсипаха цели 5 села?

– Вярно е, положението в Ружинци, Бяло поле, Карбинци, Белоптичене и още няколко видински села наистина е трагично. Смерчовете вдигнаха покривите на хората, разрушиха комини, съсипаха градините им, наводниха се къщи. Дори видях хладилник, който се търкаля в двора, някъде на десетина метра извън къщата. Представяте ли си с каква сила този тежък уред е измъкнат от кухнята…

– Но това явление не е обичайно за нашата страна, ще признаете ли?

– Много се промени синоптичната обстановка в България. Причината за смерчовете е, че от Средиземноморието нахлува топъл въздух. Той е тежък и пада ниско долу. В същото време от североизток навлизат силни студени ветрове. Под тяхно влияние топлият въздух стремглаво започва да се качва нагоре и там се оформят тези торнада или смерчове.

– Защо преди години изобщо не бяхме чували за подобни ужаси? Наблюдавахме само поражения от смерчове в Америка?

– В интерес на истината тази година е „по-богата” на смерчове у нас. Но моля ви, не ги свързвайте с глобалното затопляне! Това е грешка. Защото въпросното глобално затопляне на планетата е изключително бавен процес и ефектът от него може да се отчете доста години по-късно, а не сега. Е, възможно е все пак да има известна малка връзка със смерчовете, но не повече от 5 процента.

– Ваши колеги синоптици твърдят, че София и Разград били най-уязвими за торнадо? Сега обаче пострада Видинско?

– Не мога да се съглася с такова твърдение. Лично аз си спомням един жесток смерч някъде около 50-те години на миналия век. Той буквално изсмука дърветата по столичния булевард „Витоша”. Но от тогава не е имало такова природно явление. Да, понякога се наблюдават, но далеч по-слаби торнада. Докато тези, на които станахме свидетели тези дни в Северна България, са силно изразени.

– Прогизнахме от дъждове през май. Аз не си спомням толкова влажна и студена пролет, г-н Празников?

– Толкова много дъждове през май наистина са аномалия, обилните и продължителни валежи не са присъщи за този пролетен месец. Валя буквално всеки ден. Да вземем София – онзи ден валя дъжд 12 пъти! При това хич не беше слабо преваляване, както обикновено предвиждат синоптиците. Или пък често употребяват общата фраза: на места ще има превалявания, придружени с градушки. Бая вода се изля по улиците на столицата. Вижте какви наводнения има в Казанлък, в с. Енина. Унищожителни наводнения имаше и в Габрово, Велико Търново. Просто природно бедствие. Виновник за всичко това е средиземноморски циклон, който пристигна от Северна Африка и трайно се настани над България. Той се съчета със студения въздух, нахлул от северозапад. И ето го резултата.

– Този път май синоптиците не можаха да предвидят големите наводнения?

– Тези природни явления са такива, че хората не могат да им се противопоставят. Специално за наводненията нека не виним синоптиците, има си специалисти по хидрогеология. Не знам техните възможности да прогнозират, но да се направи това за такова природно явление, също е изключително трудно.

– Нищо не казахте за студа! Кога е било през май да обуваме ботуши?

– Е, да не забравяме, че февруари пък беше сравнително топъл. Март и април захладня, направо си бяха студени месеци и започнаха валежите. Вярно, през май може и да поспаднаха температурите, особено на 26-о число. Но какво ще кажете за почивните дни на 24 и 25 май – ами то си беше великолепна пролет. А и всеки ден след 10 часа сутринта се затопля и нямаме основание да се оплакваме. Бедата е, че когато завали дъжд, особено когато той е силен, температурите рязко падат. Защото при валежа водата започва да се изпарява и градусите силно намаляват.

– Ако и през юни пак е много дъждовно, то лятото направо си отиде!

– О, не… Оттук нататък ще започне повишаване на температурите и ни предстои едно много хубаво лято. Аз вече не разполагам с всички документи и материали, свързани с климатичната обстановка в Европа и в света. Но от позицията на половинвековния ми опит като синоптик ще кажа твърдо, че валежите ще спрат и температурите ще се качат над 35 градуса, ще стигат и до 40. Вероятно това ще стане в края на юли и в началото на август, които ще бъдат сухи месеци. Възможно е палещите жеги да продължават само по 2-3 дни, после пак временно времето да захладнее. Но високи температури ще има не само веднъж през идващото лято. Не се отчайвайте, то ще е хубаво!

– Вие къде ще почивате тази година?

– Аз ще бъда в Трявна, където със съпругата ми имаме стара къща. Градът е прекрасен, тих, с чист въздух. Има и много курортисти, но те не ми пречат.

– Някъде писаха, че сте голям плувец. Няма ли да ви липсва морето? Ще го пропуснете ли?

– В никакъв случай няма да ходим на море, със съпругата ми вече не сме за него. Да, навремето бях плувец, сега обаче не. Най-много да взема да се удавя в морето! Но продължавам да си плувам, само че в басейни.

– Като признат познавач на капризите на времето, кой сезон ви е любим, г-н Празников?

– Най-много обичам есента, защото в България тя е тиха, с минимални валежи. Обагрена е в чудните цветове жълто, златно, червено, шоколадовокафяво. Спокойно е и умирам за листопада. Харесвам и пролетта, понеже всяка пролет е едно ново начало, началото на нов живот.

– А обичаното от повечето българи лято?

– Много е горещо. Казват ми – добре бе, Минчо, защо не си купиш климатици, като толкова те мъчат горещите дни? Не съм фен на климатиците. Нещо повече, направо ги мразя. Те разболяват хората. Не е нормално навън да е 35 градуса, а като влезеш в стаята да е 22-23 градуса. Иди че се оправяй след това с бронхопневмониите. Но по-важното е, че сега ни предстои прекрасно лято. Съветвам всички – не го пропилявайте. България е чудно красива и с великолепен климат. Грехота е да не му се насладим докрай през предстоящите летни месеци./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук