Фронтекс е готова да подпомага България в изпълнението на Споразумението за реадмисия между ЕС и Турция

0
925

Това е само малка част от всички други политически жестове на подкрепа от ЕС – коментира вицепремиерът Бъчварова в Брюксел

„На днешното заседание на Съвета на министрите на вътрешните работи на държавите-членки на ЕС обсъждахме две основни теми – миграционната ситуация и въпроса с визовата либерализация. Получи се много добър диалог и обмен на мнения между държавите–членки. Изразихме нашата категорична позиция и по двата въпроса“ – обобщи пред журналисти в Брюксел вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова.

По време на Съвета министър Бъчварова информира за ситуацията по българо-турската граница, като отчете намаляване на миграционния натиск спрямо същия период на миналата година. За това са допринесли както усилията на страната ни, така и споразумението между ЕС и Турция. Политическите усилия трябва да продължат в посока на следващата проблемна зона за миграцията, а именно в Средиземно море, допълни министър Бъчварова.

Министър Бъчварова информира колегите си вътрешни министри и за подписания през май двустранен Протокол за прилагане на Споразумението за реадмисия между ЕС и Турция. Тя изрази увереност, че ефективното му прилагане ще се отрази положително не само на миграционния натиск на българо-турската граница, но и на ЕС като цяло. България е първата държава-членка, с която Турция подписа такъв протокол. „Подписването на протокола за реадмисия решава голяма част от проблемите, при това, според мен, по един доста добър начин, защото в него са регламентирани и бързото връщане, и всички останали процедури, и ескортирането при връщането на нелегалните мигранти. Той ще започне да действа  от 1 юни, съвсем скоро. От „Фронтекс“ заявиха намерение да ни помагат в началото този процес и това е само малка част от всички други политически жестове на подкрепа от ЕС“, добави вицепремиерът.

Страната ни продължава да изпълнява своите ангажименти за регистрация на влизащите на българска територия мигранти и за стриктни проверки, както на вход, така и на изход. „Осигурили сме всички условия, които могат да ни гарантират добра реакция при евентуален засилен миграционен натиск. „Нито броят на тези, които задържаме на изход, нито тези, които  установихме вътре на територията на страната и в рамките на проведената наскоро специализирана полицейска операция, не потвърждава информацията за т.нар. пренасочване на каналите за незаконен трафик“, подчерта още тя пред журналисти след Съвета.

Вътрешните министри се споразумяха днес и за улесненото суспендиране на безвизовия режим при внезапен приток на мигранти от държавите, които го ползват. Бяха  включени условия, на които България особено държи, като броя на нелегално преминаващите или появата на ситуация, която застрашава националната сигурност на приемащата държава. В заседанието българският вътрешен министър потвърди и позицията на страната ни, че релокацията на бежанци в ЕС трябва да се прави бързо, но не и за сметка на сигурността на приемащите държави.

По време на Съвета българският вътрешен министър изрази и ясната позиция на страната ни относно визовата либерализация за Турция, Грузия, Косово и Украйна. България дава своята политическа подкрепа за изваждането им от негативния списък, но, както и другите държави-членки на ЕС, настоява за спазването на условията и удовлетворяване на изискванията преди финалното решение. Изразено бе очакване, че Турция ще покрие всички изисквания, предвидени в Пътната карта в срок и ще хармонизира напълно своята визова политика с тази на ЕС.

След задълбочена дискусия по актуалната миграционна ситуация и изпълнението на Споразумението ЕС-Турция министрите  приеха  продължаване на общия подход в справянето с миграционните предизвикателства пред ЕС. Общата оценка след днешното заседание е, че приетите политически решения дават видими практически резултати. Изпратени са ясни послания, че правилата за достъп до територията на ЕС трябва да се спазват.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук