Заместник-министър Ципов: Имаме много общи отговорности и цели и сме длъжни да обединим усилията и капацитета си, за да ги осъществим

0
814

ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ бе домакин на дискусия за доброволческото движение; в рамките на форума „Рамо до рамо“ бяха обсъдени създадените добри практики и подобряването на координацията между доброволците и централната и местна власти

mvrГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ бе домакин и съорганизатор на дискусионен форум „Рамо до рамо“, целта на който бе да се обсъдят създадените добри практики и да се подобри координацията между доброволното движение в страната и централната и местна власти. В семинара участие взеха представители на Националната асоциация на доброволците в Република България, Националното сдружение на общините в Република България,  доброволни отряди и доброволчески организации. В първата част на форума презентации бяха изнесени от Кирстен Андерер, служител на американската Агенция за защита на околната среда и от Йорг Бекман, зам.-директор на Училището за пожарна безопасност и защита на населението при бедствия на немската провинция Райнланд-Пфалц.

mvrВ приветствието си към участниците в дискусионния форум зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов подчерта, че пред всяка съвременна държава стои задачата да осигури максимална сигурност и защита на своите граждани и на материалното и културното наследство на обществото. Според него това е възможно единствено чрез обединение на усилията на държавната власт и гражданското общество, защото в световен мащаб е налице нараснал интензитет на бедствията и критичните природни явления. Имаме много общи отговорности и цели в нашата работа и сме длъжни да обединим усилията и капацитета си, за да ги осъществим, каза още зам.-министър Ципов.

Кирстен Андерер от Агенция за защита на околната среда във Вашингтон представи своя опит в управлението и превенцията на кризисни природни явления.  Тя запозна участниците в дискусията с организацията на доброволното движение на САЩ и прилаганите методи за стимулиране на доброволчеството. Кирстен Андерер разказа и за наводненията от миналата есен в Южна Каролина, както и за предприетите действия за преодоляване на последствията от тях.

Организацията и отговорностите на професионалните и доброволните пожарни служби бе темата на презентацията на зам.-директора на Училището за пожарна безопасност и защита на населението при бедствия на немската провинция Райнланд-Плфалц Йорг Бекман. Той представи немския опит за действия при пожари и бедствени ситуации, както и мястото на Сдружението на доброволните пожарникари в осигуряването на пожарната безопасност в малките населени места.

160421_CS_PBZN_3Пловдивските доброволци представиха пред участниците в дискусията тяхната визия за развитие на доброволчеството в България. Колегите им от Доброволното формирование „СОДИС”  към община Вълчедръм споделиха своята практика при осъществяването на оперативно-тактически действия. С презентации във семинара се включиха и представители на пещерното спасяване и МСС-Офроуд.

Форумът завърши с демонстрация на различни техники за осъществяване на пещерно спасяване.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук