Папа Франциск посети бежанския лагер на гръцкия остров Лесбос, като увери мигрантите, че те “не са сами”, съобщава БиБиСи.
В лагера Мория има повече от 3000 души, някои от които могат да бъдат депортирани обратно в Турция.
По думите на Франциск, пътуването му до Гърция било да види с очите си „най-тежката хуманитарна катастрофа от Втората световна война”.
По-късно агенциите разпространиха потвърждението на Ватикана, че папа Франциск взима със себе си 12 сирийски бежанци мюсюлмани, включително шест деца. Те са се срещнали с папата на летището и са се качили на борда на самолета му.
Ватикана окачествява това като жест за добре дошли към бежанците от страна на папа Франциск.
През септември папата приюти във Ватикана две бежански семейства, настоявайки католиците в Европа да дадат своя дан за разрешаването на кризата.
Хиляди хора в момента са блокирани на о. Лесбос след сключената миналия месец сделка между ЕС и Турция, целяща да ограничи потока от мигранти към Европа.
Ватиканът настоява, че посещението на папата е с чисто хуманитарен и религиозен характер и не трябва да бъде разглеждано като критика на депортациите.
Десетки бежанци се струпаха в лагера Мория да видят папата, като някои от тях държаха плакати, молейки за помощ.
Папа Франциск се срещна с група млади момчета мигранти. Докато обикаляше лагера, телевизионни кадри показаха жена, коленичила в краката му, емоционално умолявайки го.
Девойка му подари картина. Папата я окуражи с „Браво, браво”, преди да каже на екипа си: „Не я сгъвайте. Искам я на бюрото си.”
В речта си Франциск призна „голямата жертва”, която хората в лагера са направили, посочвайки, че той искал да „привлече вниманието на света към тази тежка хуманитарна криза”.
Призовавайки света да покаже „обикновена човечност” във връзка с кризата, той изтъкна пред обитателите на лагера: „Не губете надежда. Най-големият дар, който можем да предложим един на друг, е любовта.”
В самолета на път за Лесбос папата каза пред журналисти: „Това е пътуване, белязано от тъга… Ние ще видим с очите си най-тежката хуманитарна криза от Втората световна война. Ние ще видим толкова много страдащи хора, които бягат и не знаят къде да отидат. И ние също отиваме на гробище, морето. Толкова много хора никога не пристигнаха.“
Папата беше посрещнат на летището на о. Лесбос от гръцкия премиер Алексис Ципрас, Вселенския патриарх Вартоломей, духовния водач на православните християни по света, както и архиепископа на Атина и гръцки патриарх Йеронимос II.
Йеронимос бе недвусмислен в критиките си за европейския отговор на бежанската криза и споразумението между ЕС и Турция.
„Само онези, които видят очите на тези малки деца, с които се срещнахме в бежанските лагери, ще могат да разберат незабавно и в пълната му цялост „банкрута“ на човечността и солидарността, който Европа показа през последните няколко години на тези и не само на тези хора“, заяви той.
Вселенският патриарх Вартоломей заяви, че светът ще бъде съден по отношението си към мигрантите. Той осъди проявяваната при затварянето на граници за мигрантите коравосърдечност. „Ние пристигнахме тук, за да ви кажем, че ни е грижа. Ние пристигнахме тук, защото светът не ви е забравил„, каза Вартоломей, добавяйки: „Ридаехме, докато гледахме как Средиземно море се превръща в гробище за вашите любими хора“.
Тримата духовни водачи подписаха съвместна декларация, в която призоваха за по-големи международни усилия за разрешаването на миграционната криза и за мир в Близкия изток и обещаха повече усилия за преодоляване на вековното разделение между православната и католическата църква.
В лагера Мория тримата почетоха с минута мълчание онези, които са загинали по време на опасното прекосяване на морето в търсене на по-добър живот.
В навечерието на посещението в Лесбос сириец се е опитал да се самоубие в лагера, след като му било казано, че ще бъде депортиран обратно в Турция, но полицията му попречила./нюз