Съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов е сред най-острите камъни в българската политика.
Националистът не се притеснява открито да отправя критика към върха на изпълнителната власт и президентската институция.
Потърсихме г-н Симеонов, за да разберем позицията му по горещите теми за здравеопазването, правителството, предстоящите избори за държавен глава и реформите.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
– Г-н Симеонов, Конституционният съд показа жълт картон на здравния министър Петър Москов като върна реформата му заради неясноти. Смятате ли, че по тази причина той трябва да си подаде оставката?
– Конституционният съд откри пропуски в чисто юридически план свързани с разделянето на здравните пакети и отхвърли методиката, по която това се предлага да се случи. Конституционният съд, обаче не се е произнасял в смисъл, че отхвърля реформата на министъра и в този смисъл е пресилено да се говори, че му е показал жълт картон.
Когато в продължение на 25 години всичко в здравеопазването е текло по един и същ канал и когато тръгне нещо в него да се променя, по традиция има една обществена и институционална реакция, на която в момента сме свидетели.
– Да, но срещу реформата на Москов в момента протестират и лекарите. Това не е ли ясен сигнал, че той трябва да се оттегли?
– Според мен не трябва да се фокусираме в това дали протестите на лекарите ще свалят Москов или правителството, а в да погледнем здравната реформа по същество.
Здравеопазването е в тежко състояние и се нуждае от сериозни промени. На първо място те са свързани с ограничаване на кражбите. Свидетели сме на доста здраво източване, защото системата в момента дава такава възможност на големите болници, лекарите и джипитата. Парите за тях не идват от дарителски фондове, а от моя и от Вашия джоб.
По тази причина всички трябва да са много внимателни и критични по отношение на разходната част от здравеопазването. През миналата година за първи път НЗОК излезе на 0.
През 2014 г. след правителството на Орешарски, НЗОК беше с дефицит между 400 и 500 милиона лева, който навакса от държавния бюджет, т.е. от парите на данъкоплатците. Това се дължеше на прахосническото управление на Касата.
Новото ръководство на здравното министерство, обаче успя да икономиса на държавата около 500 млн. лева.
– От какви промени се нуждае здравеопазването?
– Реформата, която предлага трябва да се приеме. В противен случай няма как да се подобри качеството на обслужване в здравеопазването. Най-важното, обаче е да се спре с източването и кражбите!
– Къде е най-голямото източване?
– В много от големите болнични заведение са изписват клинични дейности, които не са извършвани. По този начин се извършват редица злоупотреби.
Но най-голямото източване е по линия на цените на лекарствата, които непрекъснато растат. В това отношение никой не коментира едно от най-добрите предложения на министър Москов – да се определи таван за цените на лекарствата на база на генеричните лекарства – тези, които са с доказан ефект. Едно от тези лекарства е аспиринът.
Не трябва да се купуват 5 – 10 пъти по-скъпи лекарства, а всеки лекар да ти препоръчва някое ново, но много скъпо лекарство. Това се дължи на пряката обвързаност между много лекари с Българския лекарски съюз и на пациентските организации с големите фармацевтични компании, които са не само наши, но и чужди.
Тази обвързаност е пряка и е изграждана в продължение на много години. Разпространяващите конкретните лекарства получават и редица привилегии под формата на финанси и екскурзии до екзотични острови, на които се провеждат обучителни семинари.
Цялото лекарско съсловие препоръчва все по-скъпи лекарства и така ощетява българския данъкоплатец. Става така, че едно съсловие ограбва българския народ. Това е истината, колкото и нелицеприятна да е.
– Кои нанасят най-големите щети на здравеопазването?
– Външните фирми за лекарства. Те са част от големите фармацевтични монополи в света. Част от тях създават изкуствено птичия грип и други лабораторни измишльотини, за да могат да пласират лекарствата си.
Другото, което обслужва лекарствената мафия, е създаването на психоза около екзотични заболявания като емболата. В Африка през 20-те години е имало ембола, но никой не го е приемал като голяма драма.
Аналогична е ситуацията с болестта СПИН, за която има много сериозни изследвания, че не съществува, тъй като се касае за имунна слабост предизвикана по различни причини от тези, които й се преписват.
– Защо има клинични пътеки, които са толкова скъпи, но не са продуктивни?
– Истина е, че има такива пътеки. За операцията на една пъпка например се предвижда участието на няколко специалисти – хирург, медицинска сестра и анестезиолог. Това умишлено увеличава стойността на тази услуга. Става така, че за отстраняването на една пъпка от НЗОК се дърпат 600 лева. За мен това не е нормално!
Хората трябва да зная това. Те трябва да знаят също какви са заплатите на джипитата, които се движат над 4000 лева.
Има и други безобразия в здравеопазването. Здравната пътека за тежък инсулт е 3500 лева за престои от 3 дни. Това означава, че недай си боже, ако получите инсулт и ви закарат с линейка в болницата, след 3 дни ще ви изпишат и близките ви трябва да му мислят.
Цялата тази система е обхваната от доста тежка финансова проказа и в нея действително трябва да се направят промени.
Не мога да разбера и съпротивата срещу въвеждането на пръстов отпечатък в здравната система. Чух глупостта, че това било намеса в личните данни на хората.
Пръстовият отпечатък, обаче ще спре злоупотребите с пари.
Мен винаги ме е дразнило, когато отида пред кабинета на личния си лекар, който отваря в 14 ч. следобяд. В 13.30 ч. опашката в коридора е от 30 човека. Моят наивен въпрос е – защо този човек като има толкова много клиенти не дойде на работа в 9. 30 ч? Отговорът е, че той до 14 ч. е на работа в държавната болница.
Това вече на нищо не прилича – от държавната си работа да си създаваш частна клиентела за личния кабинет! Това се прави масово от много лекари.
В никакъв случай, обаче не се наемам да подкрепям всички предложения в здравната реформа, защото научавам, че има такива, които не са добре съгласувани и практически обмислени. Разбирам например, че има проблем с въвеждането на болничния лист, който първо трябва да се прати към Касата, а втори път към НОИ и още няколко места. Не виждам защо не се въведе единна система, която да регистрира болничния лист, за да не се препраща към различни институции.
Има и други неща, които трябва да бъдат усъвършенствани. Това може да се постигне с диалог и отговорност към здравеопазването в България, а не да се иска смяната на здравния министър. Ако него го махнем, Таня Андреева ли ще върнем? Тази жена първо нищо не направи и второ – болницата, която тя ръководеше Шейново бе докарана до фалит. В последния си ден като министър, Андреева уволни двама директори на големи болници.
Нея ли трябва да докараме? Хората, които протестират, първо трябва да се освободят от своите политически ангажименти и да оценяват това, което се случва на база на професионализма.
– Разбрах, че сте плътно зад министър Москов. Очаквате ли да има промени в правителството в близките месеци?
– Искам да уточня, че ние не сме коалиционен партньор и нямаме участие във властта. По отношение на смяната на министри – това не е моя работа, наша работа е да следим дали се изпълняват ангажиментите записани в програмата за стабилно управление.
Дали тези ангажименти ще бъдат изпълнявани от един министър или от друг, това няма кой знае какво значение.
Не бих желал да давам оценки на министрите сега, направихме това след първата година на правителството.
– Да, но не може да нямате мнение за това как министрите вършат служебните си задължения?
– Смятам, че като цяло този Министерски съвет е един от най-добре комплектованите в последните 25 години. Прави впечатление, че там има хора с високо професионално ниво, интелигентни и работливи. Моята лична преценка е, че екипът е добре сформиран. Имам определени забележки лично към министър-председателя.
Мисля по-скоро, че той не е на необходимото ниво, отколкото министрите му.
– Къде греши Борисов според Вас?
– Много често министър-председателят променя веднъж взето решение и позиция, с което поставя в изключително конфузна ситуация своите министри.
Имам чувството, че за г-н Борисов е по-важно да се хареса на публиката, отколкото да завърши докрай предварително начертаната реформа или последователна политика на някое министерство. Вече има доста такива случаи.
Диктаторско е и поведението му спрямо парламентарната група на ГЕРБ в Народното събрание. Той им нареди да закрият комисията, която трябваше да се произнесе за намесата на Турция във вътрешните работи на България. Сега по негово нареждане спря процедурата за избор на председател на КЗК.
По същият начин Борисов подлива вода на министър Бъчварова. Първоначално той обеща да е плътно зад нея и да й помага, но какво се случи после? Мине не мине и той заема позиция, която е в разрез с нейната!
– Не съм съгласен с Вас, че Борисов подлива вода на Бъчварова. Приведете аргументи, за да защитите позицията си?
– Вижте как Борисов промени позицията си за полицейските протести и отстъпи под натиска на хората, които трябва да спазват закона, а го нарушиха.
Има и много други случаи, в които Борисов води самостоятелен живот, който е откъснат от Министерския съвет.
Това не прави добро впечатление и не създава усещане за стабилност. Ние подкрепяме правителството именно заради това да има стабилност, а не заради лична изгода.
– Каква развръзка очаквате на президентските избори?
– При нас този въпрос не е обсъждан към този момент.
– Патриотичният фронт ще издигне ли кандидат?
– На този етап не мога да Ви отговоря.
– Каква е оценката Ви за мандата на Плевнелиев?
– Оценката ми спрямо него винаги е била отрицателна, защото с нищо не е заслужил адмирации и одобрение.
Плевнелиев е доста неудачен избор на президент, на мен ми изглежда като комичен образ. Такъв човек не може да олицетворява суверенитета, независимостта и величието на България.
Не мисля, че Плевнелиев има необходимите качества за поста, който заема. За мен той е провален министър на регионалното развитие. Той е подобие на Таня Андреева. От един провален министър няма как да стане успешен президент.
Тръгнете за Бургас и ще е истински успех, ако не са ви изпадали пломбите след отсечката за Стара Загора. Това говори за нарушение на цялостта на магистралата, която беше изградена по негово време и за която той носи отговорност./ПИК