Химикали в мръвката ни зомбират да ядем до откат по празниците

0
1509

Никой не следи нивото на т.нар. производствени субстанции, които се влагат в продуктите на родния пазар. За това алармира Елена Боцева, член на потребителска организация.

Дозата прави отровата

„Много се говори колко вредни или безвредни са стабилизатори, овкусители, оцветители. Министър Москов даже се нае закон да пише срещу вредните храни. Никой обаче не казва каква трябва да е дозата им в продуктите, които ядем ние и децата ни“, обърна внимание експертката.

Тя даде шокиращ пример със съставката бутилоксианизол. Името й звучи доста стряскащо, но на етикета тя е маскирана като невинен „антиоксидант“. Той се слага, за да се предотврати окисляването на продуктите, след като настъпва гранясване на мазнините и маслата.

Подобрителят се влага в производството на различни продукти – от чипсове и растителни масла до кремове и дъвки за освежаване на устата. Никой от здравните власти и от Агенцията по безопасност на храните обаче не следи неговата доза на 10, 20 или 100 грама продукт, алармира Боцева. Тя заявява, че е обществена тайна, че това се прави на око по усмотрение на производителя, но това крие доста рискове.

Една от главните причини е, че бутилоксианизолът на практика не се усвоява от организма. Тялото ни го засича като вредител и се опитва всячески да се освободи от него. С течение на времето антиоксидантът започва да се натрупва в тъканите, а това според редица изследвания създавало предпоставки за образуване на тумори.

„Имам познат, който работи в колбасарски цех. Той ми каза, че никога не прави грешката да носи от продукцията на децата си вкъщи“, разказва още Боцева.

Коварният глутамат

Производители на колбаси и чипсове изсипвали с чували безконтролно и от друг важен за бизнеса им елемент – натриевия глутамат. Той е известен още под наименованието „китайска сол” (Е-621). Вълшебната съставка представлява аминокиселина, която има свойството да повишава вкусовите качества на продукта, като стимулира рецепторите на човешкия език.

„Глутаматът отваря апетита, така да се каже, и ни кара да ядем още и още. Чувала съм, че по празниците се влагат още по-високи количества, за да се стимулира потреблението. Отиде човекът, вземе си малко, услади му се, после отиде пак“, разказва Елена Боцева как чрез химията се контролират масите.

Други експерти коментираха, че към забранения глутамат не се свенят да посягат и западни компании. Немци и поляци тъпчели сирена и вурстове с всякакви зомбиращи мозъка и апетита химикали в името на печалбата.

Източник: retro.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук