Най-излишното ТВ шоу в България

0
1558

Таланти няма – действайте

„Читалищното риалити“ на бТВ е значително освежено, но това не го прави по-малко досадно и ненужно

Без колебание – „България търси талант“ е най-досадното и из­лишно риалити шоу в българския ефир. Сам по себе си този факт е оксиморон. Едно предаване с ав­тентични участници, показващо нещата такива, каквито са, с минимум режисура и сценарий, никога не може да бъде досадно и излишно. Но това тук е имен­но такова – заради неосъществената претенция, съдържа­ща се в самото му заглавие.

Ако не беше инстинктивното очакване на публиката да гледа в него истински таланти, всичко щеше да е наред. Зрителят никога няма да се умори да се подиграва на някой полуидиот, решил да се изтъпан национален праймтайм, да се умилява от изявите на сладки дечица или да аплодира първото докос­ване на свои съседи или съграждани до чудото, наречено телевизия. Ако например шоуто се казваше „България се смее и трогва“ – щеше да има пълно покритие между предчувствие и краен резултат.

В този си вид обаче „България търси талант“ е обречено винаги да предизвиква подигравки, раздразнение или пъл­но безразличие. Освен ако, пак повтарям, не стискаме палци за детето на комшията, за съучени­ци от гимназията или за бегло познати колеги от службата.

Усещането за „дежавю“ в това иначе скъпостру­ващо и претенциозно представено шоу е тол­кова голямо, че дори не си заслужава да се пише отделен анализ за него. Достатъчно би било да препечатаме коментара си за миналогодишното издание. Кому е нужно подобно предаване в най-гледаното телевизионно време? Как кому – на бТВ, за да се разпише отново в жанра риалити формат. За да прави конкуренция на царицата в тези работи – Нова тв. За да може да ни се хвали всяка седмица как поредният епизод счупил рекордите по зрителски рейтинг. Положението е като в кошмарно низходяща спирала, от която няма измъкване. Колкото по-безславна е съдбата на всеки предишен победител в „България търси талант“ (а тя е точно такава), толкова по-безумни са кандидатите за участие в следващите издания. Класическо фрийк-шоу на квадрат, маскирано зад пословично благо­родните намерения и внушения на бТВ. Таланти няма – дейст­вайте!

Но да не бъдем прекалено жестоки и предна­мерени към предаване, което, независимо от не­чии несбъднати надежди, всеки уикенд ще бъде оч­аквано от стотици хиляди българи.

„България търси талант“ започна петия си сезон с нов продуцент и авторски екип и със значително освежена визия. Предшествалата го рекламна кампания беше стилна и съще­временно сдържана, без излишно приповдигнат патос. Решението първите кастинги да се провеж­дат в аристократичните театрални салони на различни градове, също е чудесно и придава до­пълнителна изисканост. Фрийк-изпълненията на жадни за пет минути слава самозванци отново са налице, но не са изве­дени на преден план по начина, по който това се правеше от „Иво-Сиромаховото жури“ миналата година. И въпреки това е трудно да забележиш истинското олицетворе­ние на ключовата дума „талант“ в морето от симпатична посредстве­ност. Или, нека изберем по-дипломатичен израз- в масовото компенсиране на липса на талант с много старание и оригиналничене.

Да си част от танцо­ва трупа, която търси всячески нови полета за изява, е чудесно, но това не е точно талант. Да имаш излишък от свободно време и през него да измисляш смеш­ни песнички, с които да веселиш компанията си –    това също е прекрасно, но не е талант. Да заби­ваш топка в баскетболния кош, отскачайки от батут –          това говори за дълги и упорити тренировки и любов към спорта, но в никакъв случай не е талант. Талант би било, ако някой от този отбор забиваше така без по­мощта на трамплина. Да можеш да пееш хубаво от ранна детска възраст – това несъмнено е дарба, но тя би блеснала далеч по пълноценно в конкурс като „Гласът на Бълга­рия“, например, където би се състезавала с други подобни дарования. В шоу като това акцентът е дразнещо изместен – не върху изключител­ните качества на дадена личност, а върху нейната миловидна визия или трогателна съдба. А ос­новният коз на повечето участници се състои в аб­солютната им убеденост, че истински таланти, които да ги изместят по пътя към финалите, така и няма да се намерят.

Чия е вината? На до­сегашните продуценти на това шоу. Всеки друг отговор би означавал да приемем, че в България просто няма никакви таланти. Но по-скоро е вярно това, че с поредица от неадекватни кастинги предаването създаде традиция на сцената му да излизат зевзеци, читалищни самодейци с болна амбиция или прос­то певци, нямащи куража да се явят на истинско музикално състезание.

Но все пак – има ли в петия сезон неща, които искрено и обезоръжава­що да ни забавляват? Ако сме много внимателни и въоръжени с търпение, сигурно ще открием такива и сред участни­ците. През останалото време ще се уповаваме предимно на чудесната водеща Мария Силвестър (артистичните й реакции зад кулисите са на световно ниво) и на изобретателността на четиримата съдии (кол­кото и да им е трудно) да търсят суперлативи и оригинални лафове.

Певицата Михаела Филева е прекрасно ново попълнение в журито. Понякога е достатъчно дори само да гледаш лъчезарното й лице и позитивните й реакции. Асен Блатечки, който вече има опит като съдия от третия сезон, също журира главно с поглед и мимика и му се получава добре. Ицо Хазарта, подобно на Криско в журито на „X фактор“ (възможно е това сравнение и да го обижда, но проблемът си е негов), показва изненадваща за доста хора бърза реакция, уме­рен тон и неподозиран интелект. При доайена в журирането на какво ли не – Любен Дилов- син – се наблюдава едно все по-отчетливо раздвояване. Той се чувства длъжен да бъде нонстоп духовит, да каже някакъв виц, спомен или поне остроумен лаф, но това постоянно влиза в противоречие с другия му също толкова непонятно неистов стремеж – да бъде сериозен авторитет, който има едва ли не последната дума. Ако иска да продължи да журира във всяко възможно предаване, той трябва веднъж завинаги да се самоопредели – на майтап ли ще го избива или ще играе ролята на мъдър капацитет. Докато се опитва да прави и двете неща, успехът му ще е пропорционално съмнителен.

Казано обобщено – въпреки осезаемото ос­вежаване и леко вдигане на летвата в сравнение с предишните сезони, „България търси талант“ остава все така странно шоу в иначе престижната програмна схема на бТВ. Вече е заснето красиво, стилно и с вкус, но съдържанието му е все така читалищно съдържа­ние, а концепцията какво да се толерира – трайно объркана. Вероятно в ефира на всяка телевизия трябва да има и такива проекти – които просто да докосват различни социални групи, да бъдат български като съдържание и трогателни като емоция. Въпросът е, че когато претенциите и очакванията са едни, а резултатите – съвсем други, минусите за репутацията на телевизията взимат превес и остават по-трайни от плюсовете.

Източник: в-к Уикенд

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук