Обявен е конкурс за директор на театъра в Кърджали

0
810

Министерството на културата публикува днес в сайта си обява за конкурс за директор на Театрално-музикалния център в Кърджали, артисти и техници посрещат новината с надежди.

Изисква се висше образование в сферата на музикалното, танцовото или театралното изкуство, но за поста могат да кандидатстват и филолози, и философи с минимум 3 г. професионален опит в областта на културата. Владеенето на западен език, квалификацията по мениджмънт и компютърната грамотност са посочени като предимства. Документи ще се приемат в рамките на един месец. Театърът в Кърджали е в тежка финансова криза, работещите обвиняват временния директор Гълъб Бочуков в умишлено действие за закриването му и в мениджърство на границата на хаоса. Драматичната ситуация се точи от година, когато в първите си дни на временния пост Бочуков предприе драстични съкращения, орязване на заплатите и трупите не разполагат дори със задължителния репертоарен план.

Театърът в Кърджали е сред 8-те института, на които Министерството на културата опрощава натрупаните дългове, но в срок до 3 месеца трябва да се стабилизират финансово, което стана ясно в средата на февруари т.г. Ако не успеят, ще бъдат преобразувани в открити сцени. Застрашени от подобна участ са Държавният музикален и балетен център в столицата, Държавният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“, Операта в Стара Загора, театрите във Велико Търново, Благоевград, Враца, Смолян. След като оглави с временна заповед от 1 април 2015 г. културния институт в Кърджали, Гълъб Бочуков приложи нестандартни мерки с идеята за укрепването му, като след съкращенията принуди творци и техници да работят на половин щат. Неотдавна той заплаши да отстрани поне още 16% от работещите с аргумент, че няма пари.

Работещите буквално изтръпнаха в страх, че се върви към варианта театърът да се преобразува в открита сцена, което означава липса на творчески трупи и наличие на 10 души администрация, която събира средствата от наемите за гастролиращи групи и наглежда техниката. В последния ден на февруари председателят на Съюза на артистите в България /САБ/ Христо Мутафчиев пристигна в Кърджали и на среща с членовете на синдиката обяви, че театри няма да се закриват, а ще се търсят нови решения след публични обсъждания. Тогава той се зарече, че още на следващия ден ще настоява министерството незабавно да насрочи конкурс за директор и ще потърси сметка за забавеното изплащане на заплатите.

Две неща се случиха във въпросния ден – заплатите бяха преведени веднага, а временният директор Бочуков връчи няколко нови заповеди за съкращения, въпреки подписаното споразумение на САБ с министерството до края на 2016 г. да не бъдат уволнявани хора. САБ ще настоява и за специален статут на културните институти в районите със слабо развита икономика като Кърджали, Благоевград, Разград, Добрич, Видин и др., за които трябва да се гарантира допълнителна дотация на базата на държавна поръчка, за да бъдат те част от територията на България и от културна гледна точка, подчерта тогава Мутафчиев. Ако аз бях министър, бих финансирал допълнително театъра в Кърджали да произвежда 60% само българска класика и съвременни български пиеси, за да мотивира подрастващите да говорят на официалния език, но нямам желание да съм министър, допълни той. Сега оцелелите творци и технически персонал умуват не само кой ще оглави театъра след месец, но и как да върнат на работа отстранените си колеги. Над 20 съкратени водят съдебни дела, един от тях спечели на втора инстанция, но се опасява, че директорът ще обжалва съдебното решение.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук