Валери Симеонов : Борисов сам си е виновен, че даде толкова власт на Реформаторите! Слави е откраднал наши въпроси в референдума, страх го е да прави партия! Марешки доказа, че в горивата има картел!

0
1440

Политическият сезон е в разгара си.

Премиерът Борисов смаза претенциите на Реформаторите и им припомни, че са получили огромна власт, въпреки скромните си проценти на изборите.

Слави Трифонов се готви да влезе в политиката, а медиите на Иво Прокопиев трасират пътя му.

В същото време България е втрещена от медийния феномен Марешки, който продължава да сваля цените на горивата.

По всички тези въпроси разговаряме с Валери Симеонов, съпредседател на Патриотичния фронт. 

Интервю на ИВАЙЛО КРАЧУНОВ

– Г-н Симеонов, премиерът Борисов смъмри коалиционните си партньори от Реформаторския блок, като се мотивира, че са осигурили 13 гласа за избирането на Меглена Кунева за образователен министър, но същевременно имат цели 7 министри. Споделяте ли мнението на министър-председателя?

– Борисов им даде власт и сега е нелепо да ги критикува за това, че имат толкова много министри. Тези министри бяха получени след споразумение с ГЕРБ. Никой не е принуждавал партията на Борисов да им дава толкова много постове.

Ако Борисов трябва да упрекне някого, то трябва да се погледне в огледалото и да упрекне себе си.

– Как ще коментирате изнудването, на което министрите Меглена Кунева и Николай Ненчев подложиха Борисов през последния месец?

– Не знам дали е редно, защото аз не съм бил в правителството. Зависи какви са били техните предварителни договорености. Не съм в течение на това кое искане не е изпълнил Борисов на Кунева и Ненчев.

Доколкото имам сведение, Кунева има претенции за правене на антикорупционен закон, но ако не е доволна от нещо тя трябва да критикува Народното събрание, а не Борисов.

Но може и да имат други неща, по които да имат разминаване.

– Достатъчно силно ли е правителството, за да изкара докрай своя мандат?

– Правителството няма значение дали е силно или слабо, а дали си върши работата и дали ще продължи да се ползва от подкрепата на четирите партии, които подкрепят управлението.

Само по себе си едно правителство не може да бъде силно, ако няма парламентарна подкрепа.

Ако правителството има резултати то ще получава подкрепа и ще може да продължи да работи. Но  ако няма резултати в определени сектори, то е нормално да се поставят определени искания. Ние от Патриотичния фронт също поставихме определени искания към кабинета.

Да не забравяме, че правителството са служители на народа и на парламента. Историята познава случаи, при които силни министри са били освобождавани или отстранявани. Такъв е случаят веднага след освобождението на България от турско робство с министър Енрот, който е ликвидирал разбойничеството за има няма 6 месеца, но е бил отстранен от парламента, който му е дал правомощия, защото е настъпил определени интереси.

Ако правителството не изпълнява програмата за стабилност, която е разписана от четирите подкрепящи го партии, то няма как да е силно. Сами по себе си министрите може да са много харизматични и обаятелни, но ако тръгнат по кривата пътека ще паднат от власт. Нека никой да не се съмнява в това.

Няма значение колко убедителен изглежда премиерът Борисов с неговата харизма и дарба да говори разбираемо на хората. Важно  е дали ще има подкрепа. Ако такава няма, ще си замине.

– Патриотичният фронт ще продължи ли с предвидимата подкрепа към правителството и през следващите 2 години?

– Ако правителството продължи да изпълнява програмата, ще получи подкрепа от нас. Ние следим непрекъснато работата на кабинета и я сравняваме с програмата.

През тази година развитието, което показа правителството е положително. Не казвам, че това е най-добрата година от началота на прехода, но е добра в сравнение с управлението на правителството на Орешарски.

Няма основание да си мисли, че има криза и се налагат резки промени и предсрочни избори. По-скоро има един процес на сработване. Не подкрепяме правителството, защото имаме дял от баницата, както обичат да пишат жълтите медии, а защото през последната година сме свидетели на една относителна стабилност и развитие в отделните ресори.

На този етап не виждам основание да не подкрепяме правителството.

– Доволен ли сте от работата на вътрешния министър Румяна Бъчварова, която твърди, че има ръст при разкриваемостта на престъпленията, но в същото време няма нито един разгадан разстрел или въоръжен грабеж?

– Не мога да се съглася с критиката към министър Бъчварова. В края на краищата аз не знам какво очакват тези хора, които не одобряват нейната работа. Може би очакват от нея да отиде и да направи разследванията и да разкрие престъпленията.

По-скоро смятам, че има ескалация на битовата престъпност и на бруталното насилие в училищата. Но за това да се упреква министър Бъчварова, да ме извиняват! Не мога да се съглася с подобно нещо.

– Да, но поръчковите убийства и тежките криминални престъпления не са разкрити. Кой носи вина за това, ако не вътрешният министър? 

– Съгласен съм, че носи отговорност, но питам – ако сложим Цветлин Йовчев за вътрешен министър, ще бъдат ли разкрити убийствата? Дали ще се получи нещо по-добро?

– Цветлин Йовчев вече не е на този пост. Питам Ви за отговорността на министър Бъчварова?

– Ако той се върне на поста си дали ще бъдат разкрити тежките престъпления? Нещо не ми се вярва!

Аз искам да обърна внимание на всички скептици, които сигурно имат основание да критикуват министър Бъчварова, върху следния някакси останал незабележим факт – точно тя беше първия министър, който успя да сложи наморник на самозабравилия се политик Волен Сидеров и да му покаже, че той трябва да се съобразява с полицията и да спазва законите в България.

В това отношение много помогна и главният прокурор Цацаров.

Питам какво направи Цветлин Йовчев, когато по негово време Сидеров и хората му блъскаха полицаи пред Народното събрание?

Какво направи Цветлин Йовчев, когато Сидеров и хората му окупираха целия квартал „Зорница“ в Бургас с неразрешени митинги и довлякоха всички мутри от региона?

Какво направи Цветлин Йовчев, когато запалиха офисите на телевизия СКАТ и когато запалиха 2 коли на медията, а други 2 потрошиха?

Да не би да не му беше ясно откъде идва агресията и всички тези поръчки? Нищо не направи, свиваше се и си траеше в нощите, когато Сидеров с група мутри проверяваше личните карти на софийските граждани.

В това отношение Румяна Бъчварова показа категорично отношение на изстъпленията на Сидеров. Лично тя отиде в НАТФЗ, когато цялата полиция гледаше като парализирана своеволията на Сидеров.

Тогава Бъчварова нареди Сидеров да бъде хванат и изхвърлен от НАТФИЗ,  а после прибран с полицейска кола.

Това са дребни факти, които обаче хората не забелязват, а трябва.

Тя показа много повече характер отколкото други мъже, които са били министри на вътрешните работи.

Не е реалистично да очакваме свръхрезултати от Бъчварова, когато повече от 25 години има разграждане на държавността и на ценностната система.

Бъчварова е човек извън системата на МВР и може би в това е нейният шанс. Тя не е обременена от зависимости, кадрови ангажименти или Библиотекарски кръгове. В това отношение е напълно свободна при решенията, които взима.

Ако на нея й се окаже съдействие, каквото според мен не й се оказва, мисля че нещата в МВР ще тръгнат на добре. Не мога да си обясня защо тя не получава необходимата подкрепа от Цветан Цветанов, който има натрупан опит като министър на вътрешните работи и от премиера.

– Не съм съгласен, че Бъчварова не получава съдействие от министър-председателя. Според мен Борисов полага всички усилия, за да й помогне. Не е ли по-подходящ Цветанов за вътрешен министър от Бъчварова?

– Може и да е по-подходящ, но в момента не той, а Бъчварова е вътрешен министър.

Вместо да умуваме кой е по-подходящ, е по-добре да й се помогне, защото виждам положителни неща в МВР.

Полагат се усилия и да се спре източването на бюджета през прекомерните привилегии на чантаджиите в министерството.

– Какво е мнението Ви за предстоящото намерение на Слави Трифонов да влезе в политиката?

– Това е вторият Бареков или Жорж Ганчев. Трифонов е поредният популистки експеримент в политиката, който се провежда по един изключително недодялан начин.

Той прави един референдум, чрез който се опитва да събере кураж, защото сам не може, за да си направи една партия и да влезе в политиката. И понеже не може, тръгва с едни въпроси, част от които са копирани от нашата предизборна програма.

Има и въпроси, които са широко коментирани, но са чисто популистки. Един от тях е да намаляване на броя на депутатите, което няма как да бъде решено без Велико народно събрание.

Учудвам се как е пропуснал да попита и чрез референдума – дали не трябва да се почива по 3 дни в седмицата? Не вярвам да има някой, който да гласува против това. Ако не е късно, нека да включи и този въпрос.

Защо да не включи в референдума и въпроса – дали да не дадем на всеки български гражданин по един последен модел „Мерцедес“?

Това са все хубави въпроси, които ще получат широка подкрепа.

Проектът на Слави Трифонов е чисто популистки.

– Преди около 5 месеца обявихте в интервю за ПИК, че парламентарната комисия по енергетика ще внесе в прокуратурата сигнали срещу фотоволтаичните паркове на Иво Прокопиев и схеми с офшорки. Защо внезапно спряхте с тази тема?

–  В момента се трупа информация.

– Ще стигне ли тази информация до прокуратурата?

– Не знам дали информацията ще е за прокуратурата, но поне обществеността ще бъде информирани.

Дали прокуратурата ще направи разследване не мога да кажа, защото през последните години законите са променяни много гъвкаво, за да обслужват тарикатите в енергетиката.

От тази гледна точка трудно се доказва вина, когато деянието не противоречи на закона.

Но тук се касае и за нарушения, при някои от фотоволтаичните паркове свързани с кръга „Прокопиев“.

– Как ще коментирате т.нар. медиен феномен „Марешки“?

– Марешки доказа с действията си, че цената на горивата е много по-ниска от тази, която всеки от нас плаща.

Той показа, че в България има картел на горивата и го направи далеч преди Комисията за защита на конкуренцията, която се събуди от дълъг и летаргечен сън преди нейната смяна.

Марешки играе позитивна роля в доказването на картела в областта на горивата./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук