Защо героят от САЩ’94 не беше аутопсиран? Стентът от първия инфаркт може да е бил повреден Трифон Иванов закъснял с цел ден да отиде в болницата
Злощастен медицински гаф може да е причината за втория инфаркт на героя от САЩ’94 Трифон Иванов.
Това предаде репортер на Дейли Прес позовайваки се на хора от Велико Търново, където в сряда беше погребан бившият футболист от националния отбор на България. Приятелите му от Пеневата чета, начело с Христо Стоичков и хиляди негови почитатели и съграждани, дойдоха да си вземат последно сбогом с 50-годишния Трифон. Шушукаше се, че причината за втория инфаркт е некачественият стент, който му е бил поставен при първия, получен през август миналата година.
Публична тайна е, че в България подобни случаи често пъти се лекуват с некачествени и евтини стентове. На 19 август миналата година Трифон бе приет по спешност в болницата във Велико Търново. Трябвало да се действа бързо, за да спасят живота му. Затова дежурният кардиохирург д-р Николай Илиев му поставил от наличните стентове. Само че изделието май излязло калпаво. И довлякло втория инфаркт на Туньо, който се оказа фатален.
В смъртния акт на Трифон Иванов е записано, че е починал след „внезапно спиране на сърцето след остър инфаркт на миокарда”. Бившият футболист издъхна в събота, 13 февруари, в дома на приятелката си Ваня Панова в село Самоводене. Когато дошла линейката, вече бил изстинал. Лекарката от Бърза помощ във Велико Търново д-р Станка Гавова е посочила именно тази диагноза като причина за смъртта.
Съмненията около кончината на Туньо се появили, след като се разбрало, че трупът му няма да бъде аутопсиран, потвърждава версията и вестник „Уикенд“ в новия си брой. Още тогава беше съобщено, че приятелката му Ваня Панова е отказала процедурата. По Закона за здравето наистина не е задължително да се прави аутопсия, ако човекът е починал извън лечебното заведение. Освен ако лекарят, констатирал смъртта, или някой от близките му не поиска това изрично. Само че нито д-р Гавова, нито майката и дъщерите на Трифон са настояли за това.
При първия инфаркт през август миналата година самият Трифон изцяло се доверил на извършилия операцията д-р Илиев и шефа на кардиологията във Велико Търново д-р Хараламби Бенов. Той дори закъснял с постъпването в болницата, макар че имал болки в гърдите цял ден по-рано. Обадил се чак когато станало нетърпимо. И в това състояние, със запушена коронарна артерия, вече нямало какво друго да се направи, освен да му сложат от наличните стентове в болницата. Туньо дори отказал да продължи лечението си в специализирана клиника от по-висок ранг. Доверил се на двамата медици, които се славят като специалисти в тежките случаи и дори няколко пъти са връщали към живота другия голям бохем от Велико Търново Митьо Пищова.
„Ако е бил отишъл по-рано, е можело да го транспортират за операция в София. И там да му сложат стент, за който е сигурно, че е качествен. А сега може да му се е паднал някой боклук от тези, които се ползват в масовото ни здравеопазване”, коментират в старопрестолния град.
Друга версия гласи, че Трифон не си е пиел редовно хапчетата, които му били предписани след първия инфаркт. Бившият футболист трябвало да ги приема до края на живота си. Само че някой път пропускал да ги вземе, което се оказало фатално. Още повече, че единият медикамент бил за стента. Почти спрял и цигарите, само че почнал да качва килограми. Минал 140, докато при първия инфаркт бил под 130. Но казвал, че се чувства добре, не се задъхва, няма болки в гърдите и си ходи нормално.
Причината за смъртта на Трифон си замина с него в гроба. Медиците могат само да гадаят дали стентът е бил повреден, дали пък не се е запушил, или проблемът е дошъл от другата коронарна артерия. „То и няма чак такова значение, човекът така или иначе си замина без време”, оплакват го близките.