Даниел Митов: ЕС трябва да изгради общностно решение за мигрантската криза

0
860

Позицията на България в Прага ще е национална, няма как да е общоевропейска, и тя е следната: когато говорим за имиграционната криза в ЕС, няма решение, което да може да бъде изолирано от останалите държави- членки.

Така отговори външният ни министър Даниел Митов на въпрос за предстоящата на 15 февруари в Прага среща на Вишеградската четворка, в която ще участва България. Той говори пред журналисти след заседание този следобед на парламентарната комисия по външна политика.

„Няма германско решение, няма унгарско решение, гръцко, българско, австрийско или каквото и да е било друго, продължи министърът. Има цялостно решение на Европейския съюз. Такова решение трябва да се изгради, а именно общностно решение, което разглежда ЕС като едно цяло и защитава външните граници на този съюз. Съюзът си има външни граници и те трябва да се бранят от всички членки на ЕС, а не да се заграждаме вътре в рамките на съюза. Позицията ще бъде именно тази – защита на външните граници, помощ на Гърция, за да се справи с граничната зона между Гърция и Турция, натиск върху Република Турция да изпълнява задължението си по вече постигнатото споразумение с ЕС преди два месеца, защото поглеждайки статистика става ясно, че миграционният поток оттам продължава, а той трябва да бъде овладян и от страна Република Турция“.

По думите му „Еврокомисията трябва да упражни голяма част от този натиск, но той може да бъде и по двустранна линия. И политика на репатриране, на реадмисия на хора, които нямат статута на бежанци и на лица, нуждаещи се от защита, тези хора, които са икономически мигранти, трябва да бъдат връщани обратно в страните си по произход. Ние се борим тази политика да стане европейска политика, защото в момента тя е задача и задължение на националните държави. В момента се оформя коалиция от държави, в която участва и България, настояваща за подобно нещо, но това минава през решение на Европейския съвет. Знаете този процес изисква време, но така или иначе виждам нарастващо желание и воля у голям брой държави този механизъм да стане европейски механизъм и европейската дипломация също да окаже натиск върху трети държави, които отказват в момента да приемат своите граждани“.

Следим миграционните процеси и ще вземем съответните мерки, ако има такава опасност, добави министър Митов. Но допълнителен въпрос какво ще прави българската държава, ако турски рибарски лодки тръгнат с бежанци към българския бряг, той отговори: „Е, да не навлизаме в такива хипотези“.

Ръководителят на българската дипломация изрази съмнения за достоверността на казаното от турският президент Реджеп Ердоган: „Ние можем във всеки момент да отворим вратите към България и Гърция и да натоварим бежанците на автобуси“. Това Ердоган казал на среща миналия ноември с председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер и на Европейския съвет Доналд Туск. „Някакъв изтекъл уж разговор, в който турският президент бил казал, което не много сигурно дали го е казал наистина, знам че върви по всички медии. Има си официални канали за комуникации, те се използват за преговори с Република Турция. Турция трябва да изпълни задълженията, които е поела“, категоричен бе министър Митов.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук