Село Бисер ще съди държавата

0
885

Удавеното село Бисер ще съди държавата заради понесените щети и шестимата удавени жители в мразовитото утро на 6 февруари 2012 година. Тогава скъсаната стена на държавния язовир Иваново потопи селото под 3-метрова приливна вълна. 56 къщи бяха наводнени, 6 души загубиха живота си.

4 години по-късно няма наказани, въпреки че още същата година стана ясно, че язовирът е на военните, а държавата не си е свършила работата по контрола изправността на съоръжението. Затова инициативен комитет на Бисер е внесъл искова молба в съда срещу държавата с искане за компенсиране на щетите и изплащане кръвнина за загиналите. Хората от селото отказаха да разкрият за колко пари е искът им. Стана ясно само, че делата им се движат от мастития адвокат Димитър Марковски, а казусът ще бъде гледан в София.

къща
Една от новоизградените от държавата 34 къщи в селото.

Разследването за потопа от 6 февруари 2012 г. се води от Районна прокуратура-Пловдив. По делото е назначена тройна комплексна оценителна експертиза, по която вещите лица изследват, сравняват и се запознават с над 10 000 страници документи, за да дадат заключение за размера на причинените вреди на всеки един от пострадалите. До настоящия момент експертизата не е изготвена, а без заключението й не може да се докаже извършването на престъплението, уточняват от Районна прокуратура-Пловдив.

Досъдебното производство се води срещу неизвестен извършител по чл. 335 ал. 2 от Наказателния кодекс – за причиняване на наводнение по непредпазливост, вследствие на което са настъпили смърт и значителни вреди.

курбан
Раздаване на осветен курбан за покой на мъртвите.

Няма отговор обаче на въпроса защо за 4 години разследването дори още не е стигнало до съдебната зала. За жителите на Бисер, особено за роднините на загиналите, това свидетелства за опит държавата да укрие виновните. Селяните се чувстват и забравени. С края на първия кабинет Борисов възстановяването на Бисер зацикли. С пари от дарения включително 1 млн. лева от партийната субсидия на ГЕРБ бяха построени 34 къщи от 55 разрушени. За останалите 21 обаче така и не се намериха пари, което настърви хората едни срещу други.

Отделно в селото са вбесени от наглата според тях кражба на повече от 5 млн. лева за изграждане на водопроводна и канализационна мрежа.

„Викнал съм лицензирана фирма, която да оцени извършените дейности и оттам бяха категорични, че поне два милиона лева са откраднати. Отделно са надписани други пари за извършване на дейности, които не са били необходими по поставянето на тръбите – категоричен е Тодор Ангелов от Бисер.

Той е син на удавения Ангел Стоянов, а майка му и дъщеря му едва се спасяват от водния ад. – Вместо да крадяха, да бяха изплатили компенсации на загиналите или да направят всичи къщи“, смята Тодор.

Други бисерачни пък винят бившия кмет Михаил Лисков в едва ли не углавно престъпление. Мотивът им е, че тогавашният градоначалник на Харманли е посетил селото в 6:00-6:30 часа, което е час и половина преди самото наводнение. По това време вече се е знаело, че стената на Иваново е скъсана, но Лисков не е предупредил хората да напуснат домовете си и поне да идат във високата част на селото. В резултат на което идващата вълна от вода и лед убива 6-има души.

Наред с горчивината бисерчани днес проляха сълзи за всички погинали в поройните дни на февруари 2012-та. Освен 6-те жертви от Бисер загинаха още 5-ма души от региона, а щетите бяха за милиони левове. Възпоменателен курбан за жертвите бе организиран от новоизбрания кмет Валентин Найденов и роднини на загиналите. В казаните отидоха 8 овце, направени на 500 порции. Изложба на 12 графики, посветени на бедствието от 6-ти февруари 2012-та представи Христо Кафеджиев от Бисер./монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук