Учител: „Османско владичество“, а не „Турско робство“ е точният исторически термин

0
631

И към момента в повечето учебници не се говори за „Турско робство“, а се използва един нормален термин, който е научен „Османско владичество“ или „Османска власт в българските земи“ и на практика това е точният термин, защото от историческа гледна точка „робство“ просто не е правилната дума. Това каза Николай Куколев, преподавател по история в Национална хуманитарна гимназия – Благоевград, цитиран от Фокус.

По думите му като цяло „робът“ е човек, който няма абсолютно нищо и се подчинява на своя господар, но в Османската империя покореното население е имало определени права, имало е собственост, къщи, земя, която е обработвало. „Така че в този смисъл ние сме били покорено население каквото междувпрочем е имало във всяка една империя. В Средновековието също е имало момент, в които България е била имперска държава и е владеела други народи, които в никакъв случай днес не могат да се наричат роби на българите, защото в империите е така – има един властващ народ, другите са подчинени. В този смисъл аз не мисля, че като се бием в гърдите и казваме, че 5 века сме били роби, това ни прави по-големи патриоти и хора, които така да обичат повече своята нация и родина.

Други неща според мен са по-важни“, каза още Куколев. Той допълни, че при подобни и така дълбоки промени в образованието задължително трябва да има по-дълъг и широк дебат в обществото и повече да се чува мнението на хората, а не само на учителската общност. „Преди подобни промени е хубаво да се чува гласът и на историците, и на неправителствените организации, и на самите родители, за да може накрая да се получи някакъв по-приемлив вариант, защото не бива да забравяме, че днешното време е много по-различно от това преди 50-60 години“, посочи Куколев.

Учителят по история уточни, че във всяка една наука има натрупано много ново знание и начина, по който историята е била преподавана преди 50 години, е един, а днес, когато има повече факти, знания и изследвания в тази насока – съвсем друг.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук