Над 2000 са одобрените сгради по Националната програма за енергийна ефективност от старта й през миналата година до момента. Финансовият ресурс за тях е осигурен, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова. Тя отчете, че програмата е постигнала целите си доста по-бързо от очакваното от гледна точка на одобрени проекти и такива, които са в изпълнение. Това ни даде възможност да направим равносметка на научените уроци и проблемите за тази изминала година, подчерта тя и обясни, че са в няколко направления.
Регионалният министър припомни, че заради констатираните големи дисбаланси в цените в отделните области, бяха въведени референтни стойности за отделните дейности от изпълнението на проектите в програмата. По този начин се опитахме определим тава на разходите, каза тя. Тези сметки са базирани на средните цени в сектор Строителство, които публикува и Камарата на строителите, обясни министърът. 2015 година беше пикова за бранша, имаше много обекти и това доведе до не толкова голяма конкуренция, като дори не достигаха фирми, работници и скелета за всички сгради, обърна внимание Павлова.
В момента има затишие на пазара преди активния летен строителен сезон. Очакваме да има най-много работа именно в сферата на жилищното обновяване и строителство, а от лятото да започнат и големите инфраструктурни обекти, обърна внимание тя.
Анализите на цените, които направихме показаха, че има възможност да намалим пределните стойности, обясни регионалният министър. Програмата трябва да бъде върната към основния й фокус на внимание – енергийната ефективност, подчерта тя.
Лиляна Павлова обърна внимание, че въпреки направените промени с които се разширява обхвата, приоритетно ще се работи по най-големите сгради, които са заложени като приоритетни в Националната програма за енергийна ефективност.