Голяма част от жалбите на граждани в Бургас са свързани с контрола на шума в околната среда

0
591

Сред многото жалби на гражданите са и тези, свързани с контрола на шума в околната среда. Това каза Таню Атанасов, омбудсман на Бургас, цитиран от „Фокус“. „Дълго време законодателната и изпълнителната власт в лицето на съответните министерства не вземаха мерки да възложат пълномощие, контролни функции на местните органи на властта, на общините“, каза омбудсманът. Според него по Закона за защита от шума в околната среда са записани разработващи функции на общините и на кметовете, програми и проекти, но контролът е възложен единствено и само на органите на Регионалната здравна инспекция. По думите му само двама-трима служители в регионалната дирекция могат да осъществят ефективен контрол над шумовото замърсяване във всички селища на Бургаска област. „Нарушителите не могат да бъдат санкционирани. Например, когато дойдете при мен и аз събуждам цял блок, не можете да ми съставите акт за установено административно нарушение, защото не можете да измерите децибелите на шума. Полицията и местната власт също не могат“, обясни Атанасов. Той допълни, че това е сред малките проблеми, които непрекъснато тревожат хората.

Атанасов каза, че през изминалата година проблем, свързан със създаването на шум са били ромските сватби, които по няколко дена са тревожили живеещите в к-с „Меден рудник” и кв. „Горно Езерово”. „В резултат от взетите мерки от общинската власт и полицията, считам, че този тип проблеми много бързо могат да бъдат решени“, допълни омбудсманът.

Монтажът и експлоатацията на климатици също се оказва проблем, присъстващ в жалбите на гражданите до обществения посредник. „Многократно през миналата година писах до Министерството и настоявах пред депутати и общински власти да се промени или да се изработи нормативна база. От Министерството на регионалното развитие и устройство ми отговарят, че не съществува нормативна база, която да определя мястото, монтажа и експлоатацията на климатици“, обясни Атанасов. По думите му, многократни жалби има за това, че от климатиците на улицата, тече върху главите на гражданите, а зимата те се заледяват и стават опасни. „Няма кой да създаде една проста наредба, която да регулира и уточни параметрите и изискванията за контрол“, допълни той.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук