Най-честите запитвания от граждани на телефона на Комисията за защита на потребителите (КЗП) по време на празниците са били каква е възможността да върнат нежелани подаръци и как да предявят рекламация за дефектна стока. Това каза Димитър Маргаритов, председател на КЗП пред ТВ7.
По думите му все повече търговци предлагат замяна, предоставяне на ваучери на съответната стойност или връщане на парите за закупена стока, която по-късно не е харесала на потребителя. Ако е бил поет подобен ангажимент, а впоследствие се окаже, че той не е изпълнен, това би било нелоялна практика, която подлежи на санкция, обясни Маргаритов.
„Ако говорим за право, т.е. това, което е написано в закона, когато става дума за покупка от търговската мрежа, не можем да разчитаме на това, че непременно ще я върнем. Но, под влияние на различни добри практики, които се възприемат все по-често от нашите търговци, вече могат да бъдат забелязани и такива случаи. Разбира се, интензитетът не е такъв, какъвто е в най-развитите пазари, но може би защото у нас и стокооборотът не е на това равнище. Удовлетворяващ е фактът, че има известен пробив“, коментира той.
Ако обаче стоката е купена по интернет законът дава право в 14-дневен срок да я върнете само защото не ви харесва. Димитър Маргаритов напомни, че от следващата седмица започват работа новите секторни помирителни комисии към КЗП. Те ще са в областите енергетика, ВиК, електронни съобщения и пощенски услуги, транспорт и финансови услуги, а задачата им ще бъде да решават безплатно и бързо спорове между потребители и търговци. Целта е така да се избегне съдебната фаза.