Кабинетът утвърди датите на религиозните празници през 2025 г. на вероизповеданията, различни от източноправославното.
Служителите и работниците, които изповядват тези вероизповедания, могат да ползват, по свой избор, част от платения си годишен или неплатен отпуск за религиозните празници.
Католиците у нас могат да изберат да почиват на 21 април, когато е вторият ден от Възкресение, 29 юни – Деня на светите апостоли Петър и Павел, 1 ноември, когато католическият свят почита Вси Светии и 8 декември – Непорочното зачатие на Света Богородица.
Това става ясно от решението на кабинета, според което догодина Мюсюлманското вероизповедание ще празнува Рамазан байрам – на 31 март и 1 април, Курбан байрам на 5, 6 и 9 юни, Рождението на Мухаммед на 3 септември.
За религиозната общност на евреите са определени пет дни, сред които 23 септември – Рош Ашана и 1 октомври Йом Кипур.
Шест са определените празници за Арменската апостолическа православна света църква, сред които Рождество Христово на 6 януари и 20 април – Възкресение Христово.
Празнични дни ще има и за обществото на „Бялото братство“, Църквите на адвентистите от Седмия ден, последователите на Будистка общност „Карма Кагю“ – България, Свидетелите на Йехова, Евангелските църкви, Бахайска общност, Будистка общност и Общество за Кришна съзнание.
Определените от кабинета дни са по предложение на религиозните общности у нас, уточняват от правителствената пресслужба.
*Източник: БНР