Нещо страшно би сполетяло Земята, ако паяците и насекомите изчезнат

0
197

Незабележимите животни често имат важна поддържаща роля за екосистемата

Те може да са отблъскващи, но са важни за природата и за всички нас: ако непривлекателни видове като паяци, оси, брадати мушици и други изчезнат, биха настанали сериозни проблеми. Но съчувствието към тях е твърде малко, пише „Дойче Веле„.

Знаете ли какво е общото между пандите, коалите и кенгурутата? Много просто: всички хора ги намират за „сладки“. Затова и те имат много поддръжници, които се борят за оцеляването им.

Цветните рибки по-обичани от едноцветните

Онова, което е валидно за сушата, се отнася и за водата. Рибите, чиито цвят и шарка се отличават силно от фона около тях, предизвикват наслада у хората, които ги наблюдават, установило е проучване. По-малките и по-незабележими риби, живеещи скрити на морското дъно или дори над рифа, обаче изпълняват важни функции в екосистемата.

Учените са установили например това: че по-незабележимите риби гурами са важни за рифа. Те се хранят с макроводораслите по коралите, които могат да увредят рифа.

Повече финансиране за проучване на красивото

Проблемите обаче има не са само при животните. Учените смятат, че финансирането на изследователски проекти често се основава на критерии като „популярност“, „привлекателност“ и „забележимост“ на видовете. Наблюденията и преброяванията също се влияят от същите критерии. Ето един пример: изследователи на птиците съобщават по-често за свои изследвания, отколкото тези на влечугите. На теория това би могло да доведе дори до изкривяване на статистиката за видовото разнообразие.

Характерът и насочеността на проектите за различните видове също понякога значително се различават. Ако в Австралия популярните торбести животни се изучават по-често – заради тяхната анатомия и външен вид, то при непопулярните животни фокусът по-скоро пада върху контрола на популацията.

Нестабилни екосистеми и икономически последици

Големият проблем е, че незабележимите животни – като насекомите – често имат важна поддържаща роля за екосистемата. Това означава, че хранителните вериги могат да станат по-крехки, когато на най-ниското ниво настъпят промени. „Колкото повече елементи отпадат от хранителната мрежа, толкова по-нестабилни стават екосистемите. Екосистемите винаги се увреждат от човешкото влияние“, казва Кристиан Хоф от Техническия университет в Мюнхен.

Но хората могат да усетят ефектите, когато стане въпрос за храната. Точно това се вижда от примера с ихнеумовите оси, посочва Тея Царнтке, аграрен еколог от Университета в Гьотинген. Проучването ѝ е показало, че тези оси могат да регулират нашествието на вредители в зърнените полета. По този начин те предпазват реколтата. Те снасят яйцата си в листните въшки, а излюпените от тях ларви се хранят с тях и ги убиват. Въпреки това много видове ихнеумонови оси са застрашени.

Освен това смъртността на насекомите може да причини реални щети на икономиката, ако те не опрашват културите. Такъв е случаят с някои брадати мушици, които заедно с други насекоми са основните опрашители на дребните цветове на какаото. Те предпочитат сенчестите гори на Амазонка. Липсата на вода и по-ограничения избор вкусове обаче, дължащ се на монокултурите, ги излагат на рискове. Поради това в бъдеще може би ще се наложи ръчно опрашване от хора, което би било скъпо начинание.

Да обърнем внимание на по-грозните същества

Непопулярните видове имат уникални свойства и функции. Ако те изчезнат или останат неизследвани, това може да окаже влияние върху биологичното разнообразие. Затова експертите смятат, че фокусът трябва да се насочи и към „нехаризматични“, слабо познати и проучени животни, насекоми и риби. Добре е най-сетне да насочим вниманието си към живите същества, които твърде често остават в сянката на популярните и красивите си събратя.

 

От друга страна никой не защитава по такъв начин по-малко популярните животинки – като паяците или насекомите например. Според проучванията животните, които смятаме за непривлекателни, грозни или отвратителни, а също така и за опасни, е по-малко вероятно да разполагат с фенове и лоби сред хората. Последиците от това са, че тези същества по-често са застрашени от изчезване.

Какво представлява „детският модел“?

Страхът и отвращението към животни и насекоми често играе важна роля. Изследователите са стигнали до извода, че паяците често са представяни негативно в новините. Но от около 50 000 вида паяци само много малко могат да бъдат опасни за хората. В Германия около 32% от видовете паяци са застрашени или вече изчезнали.

Според учените ние развиваме повече емпатия към животни, отговарящи на „детският модел“ – тоест, към такива, които наподобяват бебе с високо чело и малка брадичка.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук