Днес в България започва астрономическото лято

0
75

Астрономическото лято настъпва днес в България в 7 часа и 24 минути, когато е и лятното слънцестоене.

Това е най-дългият ден в годината, който е с продължителност 15 часа и 19 минути, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология.

През лятото на територията на по-голямата част от България най-високите средни дневни температури са през юли, а по Черноморието и в планините – през август.

Предупредителен жълт код за силен северозападен вятър с пориви до 22 м/сек. е издаден за днес в 14 области на България.

Предупреждението за опасно време важи за областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Пловдив, Пазарджик, Благоевград, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград и Силистра.

Времето през деня ще бъде предимно слънчево. След обяд от северозапад на югоизток ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места ще превали краткотрайно. Още преди обяд вятърът ще се ориентира от северозапад и ще е до умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина – и временно силен. Максималните температури ще бъдат между 29° и 34°, в София – около 29°.

Над Черноморието ще бъде предимно слънчево, след обяд – с временни увеличения на облачността. Преди обяд ще духа до умерен южен вятър, който привечер ще се ориентира от северозапад и ще се усили. Максимални температури: между 29° и 33°. Температурата на морската вода е 22°-24°. Вълнението на морето ще бъде 1-2 бала.

Над планините ще преобладава слънчево време. След обяд ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места ще превали краткотрайно. Ще духа силен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 23°, на 2000 метра – около 15°.

В сряда ще бъде предимно слънчево, но след обяд над Западна България ще се развие купеста облачност и на места там ще превали, в планините и ще прегърми. Ще продължи да духа до умерен северозападен вятър. Максималните температури ще бъдат около и над 30°. В четвъртък над страната ще премине атмосферно смущение. Още сутринта над Западна, по-късно през деня – и над Централна България, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на много места ще има краткотрайни валежи с гръмотевици. Има повишена вероятност на места явленията временно да са интензивни, възможни са и градушки. Вятърът ще отслабне, дневните температури ще бъдат с 4°-6° по-ниски.

Очаква ни хубаво време до края на юни в България. Ще е топло, със следобедни превалявания, но не толкова чести, колкото бяха досега. Температурите в София ще достигнат и надминат 30-31°, а в Горнотракийската низина, в Дунавската равнина и покрай Дунава температурите ще бъдат около 35°, а понякога може да са и малко по-високи – 36-37° и дори до 40°. Тези температури се очакват във Видин, Лом, Русе, Плевен в периода между 3 и 5 юли, прогнозира пред БТА климатологът Георги Рачев.

Той поясни, че всички специалисти, които говорят за дългосрочни прогнози за лятото, „гледат“ два големи модела. Единият модел е на Европейския център за средносрочни прогнози, а другият е американският модел на Националната агенция за изследване на атмосферата и океаните.

Двата модела се обединяват, че лятото в България – за юли и август, ще бъде малко по-топло от нормалното.

„Като американците са по-умерени, с около половин градус, докато европейският модел дава за Балканския полуостров вместо 1 градус, един и половина градуса по-топло време. Разликата между двата големи модела е, че американският модел е по-обран по отношение на валежите и се говори за нормални валежи. А може би на половината от територията на България август е с минимум на валежните количества и те за по-голямата част от равнинната територия на страната са между 30 и 40 литра на квадратен метър. В някои райони са и по-малки“, поясни климатологът.

Европейският модел „дава“ доста по-сухо време, с по-голямо засушаване, особено през август, като валежите за различните райони от Балканския полуостров и в България, ще бъдат с около 15-20 процента по-малки от средните климатични норми, обясни проф. Рачев.

„Гръмотевичните бури ще са по-слаби, ще има гръмотевици и валежи, но те ще бъдат значително по-малко в сравнение с юни и особено с май. Ще намалеят и градушките, които са най-чести през май и юни у нас, но да не забравяме и голямата градушка, която беше в София на 8 юли 2014 г. Тогава пострадаха, по официални данни, 60 000 – 70 000 автомобила“, припомни климатологът.

По морето и особено по южното ни Черноморие, и в Южна България, август е месецът на засушаването, с минимум валежи, с ясно, хубаво и слънчево време. Много рядко, веднъж на 20 години, август е „отвратителен“ – с повече валежи и с по-хладно време. От 2000 г. студен и дъждовен август не сме имали, коментира проф. Георги Рачев.

Той препоръча на туристите да не забравят и септември. Сега туристическият сезон по нашето Черноморие продължава до 22 септември или до 1 октомври, посочи проф. Рачев.

Климатологът обобщи, че в България, по принцип, най-високи са температурите през юли, тъй като „слънцето е много високо, а земята е суха“.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук